1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natima [27]
3 years ago
15

A seamstress uses 12 yards of fabric to make 3 costumes for students in the chorus. How many yards will she need to make costume

s for all 25 students in the chorus?
Mathematics
1 answer:
KIM [24]3 years ago
4 0

Answer:

100 yards of fabric

Step-by-step explanation:

12 divided by 3 = 4 yards of fabric per costume

4 x 25 = 100 yards of fabric

You might be interested in
What is the answer for a magic square for the number 18?
Tanzania [10]
The square of 18 is 9 because square = 2, so 18 ÷ 2 = 9. I hope this helps you.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Giving brainiest with legit answer is my answers correct?
muminat
Yes, this is all correct!
4 0
3 years ago
Kelli works at a department store that sells shoes. She receives an employee discount for any shoes she buys at the store. If je
Irina-Kira [14]
30% off
your welcome ;D two week old question tho
thats rare
8 0
3 years ago
Find the area of a regular octagon with
vodka [1.7K]

Answer:

Step-by-step explanation:

Area=2(1+\sqrt{2})8²

       =309.0(round to nearest tenth)

5 0
2 years ago
The sum of three consecutive integers is 39. What is the least integer?
SOVA2 [1]

12 + 13 + 14 = 39

So least integer = 12

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Jon has to pay $7.00 admission for the skating rink and $1.50 per hour to rent rollerblades. How many hours can he skate for $19
    10·1 answer
  • Each music class sings 8 songs a week. How many songs does each class sing in 5 weeks? 6 weeks? 7 weeks?
    6·1 answer
  • Express in scientific notation. Remember, M must be a number such that 1 ≤ M < 10. 0.00000000000013 = _____ .
    15·2 answers
  • The members of the student council are selling raffle tickets. The school decides that the top three raffle ticket sellers will
    11·1 answer
  • The graph shows the number of flowers that can be pollinated as the number of bees increase. What is the unit rate? A) 1 6 B) 6
    8·1 answer
  • Write the equation in vertex form for the graph below.
    10·1 answer
  • The population f(x), in millions, of State A of a country after x years is represented by the function shown below:
    9·1 answer
  • Gi sells televisions. He earns a fixed amount for each television and an additional $25 if the
    8·1 answer
  • Which expression is equivalent to a + 4a + 8?<br> 05a<br> 13a<br> a + 12<br> 5a + 8
    15·1 answer
  • What is the unit price of a granola bar if 8 granola bars cost $4.16 And show your work
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!