Answer:
2
Step-by-step explanation:
<em>let </em><em>the </em><em>number </em><em>be </em><em>x</em>
<em>The</em><em>n</em><em> </em><em>you </em><em>triple </em><em>the </em><em>x </em><em>and </em><em>minus </em><em>7 </em><em> </em><em>from </em><em>it </em><em>and </em><em>you </em><em>equate </em><em>it </em><em>to </em><em>-</em><em>1</em>
Answer:
40
Step-by-step explanation:
n/10+5=9
n/10=9-5
n/10=4
n=4*10
n=40
Answer:
26.88/7 = $3.84 per ounce
Step-by-step explanation: