Answer:
b
Step-by-step explanation:
Answer:
B) ∠ 5
C) ∠ 4
F) ∠ 6
Step-by-step explanation:
you can mark the other user brainliest
Answer:
The jacket costs $45
Step-by-step explanation:
In order to find this, notice that the price of the sale represents 80% of the total cost. This is because we took 20% away with the sale. Now we can find the overall amount by dividing the sale cost by the amount it represents.
$36 / 80% = $45
Answer:
83 adult tickets and 217 student tickets.
Step-by-step explanation:
Let number of adult tickets sold = 
Given that total number of tickets = 300
So, number of student tickets = 300 - 
Cost of adult ticket = $15
Cost of student ticket = $11
Total collection from adult tickets = $
Total collection from student tickets = 
Given that overall collection = $3630

So, for atleast $3630 collection, there should be 83 adult tickets and (300-83 = 217 student tickets.
Now , collection = $3632
Answer:
1,00090
Step-by-step explanation: