I think its multiplying im gonna say 144
Answer:
x = -3 or x = 3
Step-by-step explanation:
Subtract 9 from both sides.
x^2 - 9 = 0
Factor the left side. There is no common factor of the terms. It is a binomial which is the difference of two squares, so it factors into the product of a sum and a difference.
(x + 3)(x - 3) = 0
Set each factor equal to zero.
x + 3 = 0 or x - 3 = 0
Solve each equation.
x = -3 or x = 3
Answer: The unit rate of $96 spent in 4 hours is, $24 per hour.
Step-by-step explanation: To find the unit rate, you will need to write the information as a ratio, $96/4 hours. If you divide 96 by 4 you will get 24. That means this person spends $24 every hour or $24 per hour or $24/1 hour.
Answer:
d. - 15
Step-by-step explanation:
The equation for direct variation is
y = kx
We know y =3 when x = -9
3 = k(-9)
Divide by -9
3/-9 = -9k/-9
-1/3 = k
The equation is then
y = -1/3 x
We know y = 5
5 = -1/3 x
Multiply each side by -3
-3*5 = -3*-1/3x
-15 = x