1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mash [69]
2 years ago
5

Mark buys Apple stock for $100 and its value increases by a factor of 1.5 each week. Which equation represents the relationship

between the number of weeks past since purchase, t, and the current value of the stock, V?
Mathematics
1 answer:
Bingel [31]2 years ago
3 0

Given:

Initial value of the stock = $100

Growth factor = 1.5 each week.

To find:

The equation that represents the relationship between the number of weeks past since purchase and the current value of the stock.

Solution:

Let V be the current value of the stock after t week.

The exponential growth model is:

V=ab^t

Where, a is the initial value of stock, b is the weekly growth factor, t is the number of weeks.

Substituting a=100,b=1.5, we get

V=100(1.5)^t

Therefore, the required equation for the given situation is V=100(1.5)^t.

You might be interested in
Write the equation of the line in fully simplified slope-intercept form.​
lina2011 [118]

Answer:

y=-1/2 x-4

Step-by-step explanation:

y=mx+c

c is -4

m is rise/run so -1/2

3 0
3 years ago
What is the standard form of this number?<br><br> (8 × 0.1) + (5 × 0.01) + (1 × 0.001) =
lianna [129]

Answer:

0.851

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Would you rather have 15/20 of a pizza or 24/32 of a pizza? Really, it wouldn’t matter because both of those fractions are equiv
lana66690 [7]

Answer:

I think all of these are optional answers

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Two hundred copies can be made for $6.00.<br>What is the unit rate?​
Mekhanik [1.2K]

Answer:

.03 cents

Step-by-step explanation:

6 divided by 200 equals 0.03

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Does anyone know the minim value of the function f(x) =2x^2 -4x -6?. I’m online due to my quarantine and am looking for extra he
navik [9.2K]

Answer:

f(x) = - 8

Explanation:

The given function is

f(x) =2x^2 -4x -6

The first step is to find the derivative of the function. Recall, if

y = ax^b

y' = abx^(b - 1)

Thus,

f'(x) = 4x - 4

We would equate f'(x) to zero and solve for x. We have

4x - 4 = 0

4x = 4

x = 4/4

x = 1

We would substitute x = 1 into the original function and solve for f(x) or y. It becomes

f(1) =2(1)^2 -4(1) - 6 = 2 - 4 - 6

f(1) = - 8

Thus, the minimum value is f(x) = - 8

4 0
11 months ago
Other questions:
  • Consider the relationship between the height of a child and time. Time would be considered wich of the following? A.Function B.i
    11·1 answer
  • A curve has equation y=2x^2-3x<br> Find the set of values of x for which y&gt;9
    5·1 answer
  • A bowl contains candies of the same size in three flavors: orange, strawberry, and pineapple. If the probability of randomly pul
    5·2 answers
  • Someone help me fast please. Given the diagram below and DE∣∣∣∣KL, find FE and FL.
    8·1 answer
  • The national mean SAT score in math is 550. Suppose a high school principal claims that the mean SAT score in math at his school
    8·1 answer
  • use vectors to decide whether the triangle with vertices p(1,-3,-2), Q(2,0,4), R(6,-2,-5) is right-angled.
    8·1 answer
  • The temperature was recorded at the same time each day,
    6·1 answer
  • Lakiesha is fly a kite the string is 29 feet long and the height of the kite is at 20 ft her dog is currently underneath the kit
    6·2 answers
  • Jane is fencing in her backyard. The yard is a rectangular area where one side
    9·1 answer
  • If 6 pounds of a certain kind of fruit cost 96 cents, how much does 1 pound cost? OTT"​
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!