1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sholpan [36]
3 years ago
15

Can someone help me with this

Mathematics
1 answer:
BartSMP [9]3 years ago
8 0

Answer:

Does the answer help you?

You might be interested in
List five numbers that have 3,5 and 7 as prime factors
Cloud [144]
<span>Its: 1, 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19, 21, 23 </span>
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which expression is equivalent to 9a + 12?
Veronika [31]

Answer:

3(3a+4)

Step-by-step explanation:

3(3a+4)

use distributive property

9a+12

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Lily is a lilypad in a small pond. Lily doubles in size each day. On the 20th day she covers the whole pond. On what day was Lil
svetoff [14.1K]

Answer:

19th day

Step-by-step explanation:

So say Lily was 1 when Lily was planted

First day Lily is 2

Second day Lily is 4

Third day Lily is 8

etc...

See the pattern?

The pattern is 2^x

On the 20th day, Lily was 2^20

So when Lily was half, Lily was 2^20 / 2

2^x = 2^20 / 2

2^x = 2^19

On the 19th day, Lily was half.

8 0
3 years ago
Two expressions that are equivalent to 5.75 ÷ 1.15.
bulgar [2K]

Answer:

i think the answe is A and B hope this helps

Step-by-step explanation:

Have a nice day!

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
The Earth is 1.49 × 108 kilometers from the Sun, multiply this expression by the given power of 10.
soldier1979 [14.2K]
1.49 × 10^8

*just move the decimal point 8 places to the right.

149,000,000

hope this helps :)



7 0
3 years ago
Other questions:
  • 9.2.8.
    13·1 answer
  • The rental fee for space at a flea market is $200 per month base rate
    8·1 answer
  • A basketball court is a rectangle. If a court measures 60 feet by 40 feet, what is the length of the diagonal from one corner of
    11·1 answer
  • I will give you a Brainly crowd if it is right. Will you help me
    14·2 answers
  • A 6-kilogram bag of rice costs $3.80. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
    14·1 answer
  • What is the cosine for a angle of 15 degrees?
    10·1 answer
  • The definition of an angle uses the undefined term ?
    6·1 answer
  • Eric and Charles are on their high school track and field team. Eric is participating in hurdles and the javelin. For every 5 ho
    13·1 answer
  • Iv) You have 10 gallons of lemonade to sell (1 gallon = 3785 cm3). Each customer
    10·2 answers
  • 3
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!