1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
VikaD [51]
3 years ago
12

ILL GIVE BRAINLIEST!!!!!! Please explain!! Thank youuuuu!

Mathematics
2 answers:
Natali5045456 [20]3 years ago
5 0

Answer:

Table D

Step-by-step explanation:

you have to solve .3x = 1.5. this equals 5....since 5 is doubled to 10 you have to double 1.5 to 3.0

prisoha [69]3 years ago
5 0

Answer:

D

Step-by-step explanation:

She is riding the bike at .3 kilometer per minute. All of the tables have 1.5 as the first variable in the y column. To figure out the number of kilometers she travelled in 5 minutes, you have to solve .3x = 1.5. This is equal to 5. Since the number of minutes is doubled from 5 to 10, the answer is also doubled from 1.5 to 3.0

You might be interested in
01.02)V 196ind the answer to V48 and select the correct answerational or irrational?8 21, irrationalsv 3, irrational
scoray [572]
Simplifying √196 before doing the multiplication:
( √196 ÷ 7 ) × √48
= ( (√4 × √49) ÷ 7 ) × √48
= ( (2 × 7) ÷ 7 ) × √48
= 2√48
Simplifying √48:
= 2 × √16 × √3
= 2 × 4 × √3
= 8√3
which is irrational because it's a square root

6 0
3 years ago
What is 8/9 - 15/45
vagabundo [1.1K]
5/9 or 0.5 recurring
hope this helps :)
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
it costs $20 for 4 play tickets and $35 for 7 play tickets. Is cost per ticket constant? why or why not?
KonstantinChe [14]

Answer:

The cost per ticket is<u> constant</u>.

Step-by-step explanation:

Given:

It costs $20 for 4 play tickets and $35 for 7 play tickets.

Now, to get whether cost per ticket is constant or not.

So, if the cost per ticket is constant that means the cost of ticket for a play or more is fixed, non-varying and it does not change.

Now, we check it:

4 play tickets costs  = $20.

1 play tickets costs  = $20 ÷ 4 = $5.

So, 7 play tickets costs = $5 × 7 = $35.

Thus, the cost of ticket for play is not changing and it is constant.

So the cost per ticket is constant.

Therefore, the cost per ticket is constant.

4 0
3 years ago
HELP ME PLEASE......
kirza4 [7]

Answer:

-2

Step-by-step explanation:

intercept at (0, -2)

3 0
2 years ago
Help please...........
ElenaW [278]
Parallel lines always have the same slope.  In fact that is the definition of parallel lines :P  (Technically they have the same slope and different y-intercepts, because parallel lines can never intersect...)

D
7 0
2 years ago
Other questions:
  • What do you need to find out before you can solve the problem? Show a way to find this. You can use a tool to help.
    5·1 answer
  • 10. Is 6/10 greater or less than 2/5?
    13·1 answer
  • Box A contains 5 dark chocolates and
    9·2 answers
  • What fraction of 1 litre is 10 millilitres
    11·1 answer
  • Kiran and Clare live 24 miles apart and they start moving towards each other to meet for a picnic. If Kiran
    8·1 answer
  • Four ponds of banana cost $6 what is the cost per pound of bananas
    12·2 answers
  • Double the second number, the sum is 34."
    10·1 answer
  • Find the surface area and volume OF THIS QUESTION TOO (question 99)
    13·1 answer
  • In Example 2 we saw that Airbus A330-300s seat 330 passengers and cost $250 million each, Boeing 767-300ERs seat 270 passengers
    9·2 answers
  • What is 6/-9 simplified?
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!