1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Genrish500 [490]
3 years ago
12

If AB = 19, BC = 16, and m

Mathematics
1 answer:
Lina20 [59]3 years ago
5 0
Mmmmmmmmmmmmmmmmmmmm
You might be interested in
2×2=<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=2%20%2B%202%20%3D%20" id="TexFormula1" title="2 + 2 = " alt="2 + 2 = " align="absmiddl
alisha [4.7K]

Answer:

they both equal 4

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
the size of the second application is 3.45 MB less than he first application. What is the size of the second application
mr_godi [17]

The size of the second application given the size of the first application and the expression ( x - 3.45 mb) for the size of the second application is 293.55 MB.

<h3>Equation</h3>

Let

  • Size of the first application = x

  • Size of the second application= x - 3.45 mb

For instance,

if the size of the first application is 297 MB

Size of the second application= x - 3.45 mb

= 297 MB - 3.45 MB

= 293.55 MB

Therefore, the size of the second application given the size of the first application and the expression for the size of the second application is 293.55 MB

Learn more about equation:

brainly.com/question/2972832

#SPJ1

6 0
2 years ago
Convert 25% to a decimal
Alisiya [41]
The decimal is 0.25.
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
A triangle has side lengths of 13 feet, 18 feet, and 12 feet. What kind of triangle is it?
3241004551 [841]
This is a scalene triangle
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A store is selling lemons at 2 for $3. Each lemon yields 2 tablespoons of lemon juice. How much will it cost to buy enough lemon
igor_vitrenko [27]

Answer:

It will cost $6 to buy enough lemons.

Step-by-step explanation:

Consider the provided information.

To make a 9-inch lemon pie requiring 1/2 cup of lemon juice.

1 cup = 16 tablespoons

1/2 cup = 8 tablespoons

That means we only need 8 tablespoons.

Each lemon yields 2 tablespoons of lemon juice.

Number of lemon required = 8 ÷ 2 = 4

That means we need only 4 lemon.

Store is selling lemons at 2 for $3 that means 4 lemons for $6.

Hence, it will cost $6 to buy enough lemons.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A box contains 5 red balls and 8 white balls. In how many ways can we choose 6 balls, 3 of which are white?
    11·1 answer
  • The odds against a spinner showing an even number are 3:8. What is the probability of the spinner showing an even number?
    11·1 answer
  • At the market, 2.4 pounds of peas cost $1.68. How much does 1 pound cost?
    7·1 answer
  • How to solve -14x-11y=97 and -12y+11x=27 for x and y
    12·1 answer
  • Leave your answer in simplest radical form
    11·2 answers
  • Using the half angle formula, what is the exact value of Cos11pi/12?
    11·1 answer
  • A market sels 6 cans of food for every 7 boxes of food. The market sold a total of 26 cars and bones today. How many of
    7·1 answer
  • Use a property of exponents to simplify. 3Use as the base.
    5·1 answer
  • Could someone answer this for me?​
    11·1 answer
  • What is the equation of the line that passes through the point (3, 3) and has a slope<br> of o?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!