1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vsevolod [243]
2 years ago
9

10-3•2/1+1 what is the answer???

Mathematics
2 answers:
bearhunter [10]2 years ago
6 0

Answer:

5

Step-by-step explanation:

PEMDAS ( or for whatever one you do... )

You read it from left to right. So, whatever comes first you do then you continue.

Multiplication came BEFORE division in this case.

3 x 2 = 6

Then Division.

You had gotten 6 FROM 3 x 2. Divide that TOTAL with 1.

6/1 = 6

[ Then subtraction is infront of addition. It may seem confusing but regardless how the letters are formatted in "PEMDAS" you ALWAYS read from left to right. "PEMDAS" has Addition infront of Subtraction but in this case, subtraction goes first because it's infront of the addition. ]

Then you subtract.

You had gotten 6 FROM 3x2/1

Subtract that TOTAL with 10. 10 - 6

What is 10 - 6? 4 because 10 is LARGER than 6

Then you add.

You got the TOTAL of 4 FROM 10-3x2/1.

Add that TOTAL with 1.

4 + 1 = 5.

The answer should be 5 but correct me If I'm wrong.

Ne4ueva [31]2 years ago
3 0
14/2 = 7
The answer can be either depending on it you have to reduce
You might be interested in
The cost of a car rental is ​$30 per day plus 18c per mile. You are on a daily budget of ​$75. Write and solve an inequality to
Tanzania [10]

Answer:

2. 5 miles

Step-by-step explanation:

Given that:

Rental cost = $30

Cost per mile driven = 18 cent

Daily budget = $75

Greatest distance you can drive each day while staying within budget :

Rental cost + (cost per mile driven * distance) ≤ daily budget

$30 + 18d ≤ $75

18d ≤ 75 - 30

18d ≤ 45

d ≤ 45 / 18

d ≤ 2.5

Greatest distance you can drive each day while staying within budget is 2.5 miles.

8 0
3 years ago
I need help with solving these math problem whoever gets them correct I mark brainliest!!!!
Margarita [4]

Answer:

red side is a leg and should be labeled a or b, the pink side is a leg and should be labeled a or b, and the light blue side is the hypotenuse and should be labeled c.

3=a or b

4=a or b

5=c

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
The teachers’ editions of a statistics textbook sell for $150 each, and students’ editions of the book sell for $50 each. Which
Novay_Z [31]

Answer:

(300 + 50x)/(2 + x)

Step-by-step explanation:

Let the cost of teachers' edition books be t

Let the cost of students' edition books be s

So t = 150; s = 50

Then the total cost of 2 teachers' editions and x students' editions is 2t + sx = 2 × 150 + 50x = 300 + 50x.

The total number of books is 2 + x.

So the average cost per book is (300 + 50x)/(2 + x)

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plz help me with this
blsea [12.9K]

Answer:

I really don't know but this is a bad guess 11 inches but don't hold me accountable

3 0
3 years ago
(a) Alan bought
Fed [463]
Just divide the price by the amount 

a) 11/26= $0.42 per pound

b) 33/8 = $4.13 per hour 
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If you can buy 1⁄3 of a box of chocolates for 6 dollars, how much can you purchase for 4 dollars? Write your answer as a fractio
    6·1 answer
  • Find the slope of line passing through the two points, (3, -4) and (1, 2).
    15·1 answer
  • What number must be added to the expression below to complete the square?
    12·2 answers
  • 9 bags of cookies each bag had 17 cookies and have eaten 26 of the cookies how many cookies do i have left
    15·1 answer
  • I need the answers for those IMMEDIATELY ! Thank you!
    10·1 answer
  • Write an inequality for the graph shown above
    6·1 answer
  • Find the value of x for which (4/5)-4 x (4/5)-7 =(4/5)2x-1 Can some1 say this ans fast plz
    8·1 answer
  • Please help due today
    13·1 answer
  • What is the best free website to learn slope? I haven't learned a single thing in school since the pandemic and I need to learn
    11·1 answer
  • 59:
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!