1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
polet [3.4K]
3 years ago
7

There are 180 students in the Theater Club at Jedi High School. Of these students, 117 are planning on attending the midnight sh

owing on opening night of The Force Awakens. The rest will see it another day.
Mathematics
1 answer:
GREYUIT [131]3 years ago
6 0

Answer: 63 students

Step-by-step explanation:

Your question isn't complete but I guess you want to calculate the number of students that will see it another day.

This will be the difference between the total students in the theater club of the school and the students attending the midnight showing on opening night of The Force Awakens. This will be:

= 180 - 117

= 63

You might be interested in
An architect is sketching a blueprint of a patio for a new fence. On the blueprint, C is the midpoint of segment AD. Point B is
Slav-nsk [51]

The length of AD is 32 feet

Step-by-step explanation:

An architect is sketching a blueprint of a patio for a new fence

  • On the blueprint, C is the midpoint of segment AD
  • Point B is the midpoint of segment AC
  • BC = 8 feet

We need to find the length of AD

A mid-point divides a line segments into two equal parts in length

∵ C is the mid-point of AD

- The mid-point C divides the line segments AD into two equal parts

∴ AC = CD

∵ B is the mid point of AC

∴ AB = BC

∵ BC = 8 feet

∴ AB = 8 feet

- AC contains AB and BC

∵ AC = AB + BC

∴ AC = 8 + 8 = 16

∵ AC = CD

∵ AC = 16

∴ CD = 16

- AD contains AC and CD

∵ AD = AC + CD

∴ AD = 16 + 16 = 32

The length of AD is 32 feet

Learn more:

You can learn more about the mid-point in brainly.com/question/3269852

#LearnwithBrainly

3 0
3 years ago
31 gallons of gas cost $82.15.
Nadya [2.5K]
82.15 / 31 = 2.65 per gallon
8 0
3 years ago
Byron can fill a drying rack with dishes in 15 minutes. While Byron fills the drying rack, Emmitt takes dishes out of the drying
Olegator [25]

Answer:

Hi!

The correct answer is d) 1 over 15 minus 1 over x equals x over 35.

Step-by-step explanation:

We know the amount of time that Byron can fill a drying rack with dishes: 15 minutes.

We know the amount of time that Byron can fill a drying rack with dishes while Emmitt is taking dishes out of the drying rack: 35 minutes.

We don't know the amount of time that Emmitt can take dishes out of the drying rack: x minutes.

So, if Byron is filling the drying rack in 15 minutes and Emmitt is taking out the dishes at x minutes, it takes 35 minutes to fill the drying rack.

\frac{1}{15}-\frac{1}{x} = \frac{1}{35} <em>// multiply by 105x both sides.</em>

105x\frac{1}{15}-105x\frac{1}{x} =105x \frac{1}{35} <em>// simplifly</em>

7x - 105 = 3x<em> //substract 3x and add 105 in both sides</em>

7x - 3x - 105 + 105 = 3x - 3x + 105 <em>// solve</em>

4x =  105 <em>//</em> <em>divide by 4 in both sides</em>

\frac{4x}{4} =  \frac{105}{4} <em>// solve</em>

x =  26.25

It makes sense that Byron fills the rack faster than Emmitt empties the rack.

7 0
3 years ago
2<br> x<br> ×<br> 2<br> x<br> ×<br> 2<br> x<br> ×<br> 2<br> x<br> ×<br> 2<br> x
9966 [12]

Answer:

10x

Step-by-step explanation:

2x times 5x is 10x

3 0
3 years ago
What is 4xy - 5y² - 3x² from 5x + 3y² - xy ? ​
andre [41]

Refer the attachment for your answer

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A sporting goods store offers 40% discount on all golf clubs. Rocco spent 20% of the money in his savings account on a golf putt
    7·1 answer
  • Can someone PLEASE help me solve these last 2 problems so I can be done with this math class....really stumped on these 2....
    15·1 answer
  • Line v passes through points (1, 17) and (9, 10). Line w is perpendicular to v. What is the slope of line w?
    10·1 answer
  • 12<br> What’s the square root of 12
    5·2 answers
  • You work for a delivery service. With plan A, you can earn $5 per hour plus $0.75 per delivery. With plan B, you can earn $7 per
    11·1 answer
  • Please help ASAP, I need to answer this by the end of the day I need really need help!!!
    12·1 answer
  • Plzz hellpldppdopbdjdj​
    8·2 answers
  • If x is the least common multiple of the set {6, 8, 12} and y is the greatest common factor
    7·1 answer
  • A store purchased a DVD for $15.00 and sold it to a customer for 50% more than the purchase price. The customer was then charged
    9·1 answer
  • Express 10/4 as a mixed fraction ​
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!