1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Otrada [13]
3 years ago
13

If the cost of white tiles is $240, what is the unit cost of white tiles?

Mathematics
1 answer:
Anna [14]3 years ago
4 0

Answer:

$15 and 3600ft^2

Step-by-step explanation:

C) There are 16 white tiles used. The unit cost of a white tile=240/16=$15

E) The cafeteria area consists of 36 tiles of dimensions 10 ft x 10 ft, so the area of the floor is 3600ft^2

You might be interested in
4, 02, 03, α4, 28.<br> Find the common difference
hram777 [196]

Answer:

1

Step-by-step explanation:

GCF

5 0
3 years ago
Which equations are equivalent to the given equation?
Strike441 [17]
49=-7k is equivalent to D because when you simplify both of them, you get -7=k
6 0
3 years ago
The sum of three numbers is 26. The second number is twice the first and the third number is 6 more than the second. Find the nu
inessss [21]
The numbers are 4,8, and 14 because 4+8+14=26 an 4x2=8 and 8+6=14
7 0
3 years ago
Classify the polynomial 2x3 + 6x2 - 4 by the number of terms.
Andrej [43]

Answer:

trinomial

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Whats the answer? ???​
siniylev [52]

Answer:

8

Step-by-step explanation:

You do 240 divided by 30 to get 8

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A trapezoid has height h. One base is
    15·1 answer
  • Write a function rule that gives the total cost c(p) of p pounds of sugar if each pound costs $.59.
    15·2 answers
  • How much do you need to subtract from 77/10 to make 7
    11·2 answers
  • one tennis club charges $30 per session to play tennis.another tennis club charges an annual fee of $48 plus $22
    11·1 answer
  • There are 250 freshman at Central High School. You survey 50 randomly selected freshman and find that 38 plan to go to the schoo
    15·1 answer
  • Calvin bought 20 pencils at 0.45 dollars each. How much change did he get from a 10 dollar bill?
    9·2 answers
  • 14x-5&gt;-3x+114. pls answer ASAP
    9·1 answer
  • F/5 = -8 Solve for f
    8·1 answer
  • I'LL GIVE 25 POINTS!!!
    7·2 answers
  • Translate the following sentence to an inequality. A number is no less than seven. n &gt; 7n &lt; 7n &gt;_ 7n _&lt; 7
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!