1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Otrada [13]
2 years ago
13

If the cost of white tiles is $240, what is the unit cost of white tiles?

Mathematics
1 answer:
Anna [14]2 years ago
4 0

Answer:

$15 and 3600ft^2

Step-by-step explanation:

C) There are 16 white tiles used. The unit cost of a white tile=240/16=$15

E) The cafeteria area consists of 36 tiles of dimensions 10 ft x 10 ft, so the area of the floor is 3600ft^2

You might be interested in
PLEASE HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP
Anvisha [2.4K]

Answer:

4/18

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
5 x 1= 5<br> 5x10=50<br> 5x100=500<br> 5x1000= 5000<br><br> What pattern do you notice ?
storchak [24]
Adds a zero each time?
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
On a dessert table there is one cupcake for every 5 cookies . There are 85 cookies for dessert table. how many cupcakes are on t
vredina [299]
I believe it’s 17

85/5=17
7 0
2 years ago
Jaelynn has 30 times as many stikers as her brother her brother in has 8 stikers how many stikers does jaelynn have
Andre45 [30]

30 × 8 = 240 is the answer

6 0
3 years ago
Help!! i suck at polynomials!!!
Allisa [31]
In parentheses 6 times 3 plus three times 2 minus 2 back parentheses plus new parentheses x times 3 minus 5 times 2 minus 3 equals 12.

there hope this helps!!

7 0
3 years ago
Other questions:
  • 6. Select all the expressions that are equivalent to 12x + 10. Check all that apply.
    10·1 answer
  • a math placement test has a mean of 42 and standard deviation of 5. the english replacement test has a mean of 64 and standard d
    13·1 answer
  • IM BEGGING FOR HELP! I AM SO CONFUSED I WILL AWARD YOU BRAINLIEST ANSWER IF YOU ANSWER THIS QUESTION PLEASE!!!! SOS!! (P.S. sorr
    15·2 answers
  • Identifyin g a Data Set with an Outlier
    5·1 answer
  • Solve the system of linear equations by elimination x + 2y = 13 --x+y=5​
    8·2 answers
  • Which expression equivalent to -49(4)+2/3?
    11·1 answer
  • What is m∠1?.........
    5·2 answers
  • C = 4.95+1.25 with C = total shipping cost and n = number of calculators in a box​
    9·1 answer
  • Please help quick! last question on my hw.
    12·1 answer
  • the function M(x) -1/45x^2+2x-20 where 30 65 represents the miles per gallon used by a certain brand of car at a speed of x mile
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!