If the cost of white tiles is $240, what is the unit cost of white tiles?
1 answer:
Answer:
$15 and 3600ft^2
Step-by-step explanation:
C) There are 16 white tiles used. The unit cost of a white tile=240/16=$15
E) The cafeteria area consists of 36 tiles of dimensions 10 ft x 10 ft, so the area of the floor is 3600ft^2
You might be interested in
Answer:
1
Step-by-step explanation:
GCF
49=-7k is equivalent to D because when you simplify both of them, you get -7=k
The numbers are 4,8, and 14 because 4+8+14=26 an 4x2=8 and 8+6=14
Answer:
trinomial
Step-by-step explanation:
Answer:
8
Step-by-step explanation:
You do 240 divided by 30 to get 8