The answer is $660 because when multiply 3000•.22=$660.
Divide the price by amount to find out how much each costs. multiply that by 9. 4 (divided by) 8 = .5, or 50cents. each apple is 50cents. multiply .50 by 9. It costs 4.50. Hope this helps
Answer:
875 cm^3
Step-by-step explanation:
Here, we want to calculate the volume of the pyramid.
To do this, we need to calculate the area of the base and then multiply this by the height of the pyramid in question
Mathematically since the base is a square, formula for the base area would be ;
L^2 = 5^2 = 125 cm ^2
Now
using the height to get the volume , we have 125 * 7 = 875 cm^3