1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vredina [299]
3 years ago
13

A parent volunteer group is raising money by making custom hats to sell at school activities.they plan to sell the hats for $10.

each hat $4 to make and they spend $50 for advertising.
use n to represent the number of hats they sell. multiply this money by the money for each hat, then subtract that form the advertising cost.

which expression represents the money that the group raised
Mathematics
1 answer:
Hunter-Best [27]3 years ago
8 0

Answer:

Money raised($)= 6n-50

Step-by-step explanation:

they plan to sell the hats for $10. each hat $4 to make and they spend $50 for advertising.

If their are no number of hats

Cost = 50+4n

Money gotten from the n number of hats= 10(n)

If they are to make profit, the money gotten from the sales of hats should be bigger than the total cost

Money raised = money from sales- cost

Money raised= 10n -4n-50

Money raised($)= 6n-50

You might be interested in
Give four rational numbers equivalent to : a) 2/7 b) 3/5​
serg [7]

Answer:

gg

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Sarah,Leah,Haley and Kim bought 5 bottles of water to share among themselves. They divided each bottle of water into 4 equal por
Irina18 [472]

Answer:

Sarah have \frac{5}{4} bottle of water.

Step-by-step explanation:

We are given that,

Total number of bottles = 5

As, each bottle is divided into 4 portions.

The amount of water per person = \frac{1}{4}

Further, Sarah took 1 portion from each bottle and there are 5 bottles.

So, the amount of water Sarah have = \frac{1}{4}\times 5 = \frac{5}{4}

Hence, Sarah have \frac{5}{4} bottle of water.

5 0
3 years ago
Ryleigh received a $50 gift card to the frozen yogurt shop for her birthday. The shop sells yogurt sundaes for $4 and yogurt con
timama [110]
The answer is D because the shaded area must go to the origin and it must have a non-dashed line because having 5 sundaes and 10 cones is possible.

9 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the common ratio and the next term for the sequence shown. Express your answers as fractions or as decimals.
Cerrena [4.2K]
The common ratio of the sequence is calculated by dividing the second term by the first term or dividing the third term by the second term. That is,
                               r = 250 / 333 = 0.75
or                            r = 187 / 250 = 0.748 = 0.75
To get the next term, we multiply 187 by 0.75 giving us an answer of 140.25 or 141. 
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Explain how you can use the distributive property and mental math to find 5 x 198
viktelen [127]
Answer is 990
I hope It is the right answer
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Choose the missing step in the given solution to the inequality -x - 3 < 13 + 3x.
    7·1 answer
  • Suppose the effort arm is longer and the end of the effort arm is 1.5 m off the ground.. Will Dan use more or less effort force
    9·1 answer
  • a triangular prism has an isosceles right triangular base with a hypotenuse of square root of 32 and a prism height of 12. a squ
    5·1 answer
  • A package of 50 blank CDs costs $25 however the store has run out of 50-packages. the manager agrees to sell your packages of 12
    8·1 answer
  • STATE THE DOMAIN OF EACH OF THE FOLLOWING RELATIONS.
    15·1 answer
  • What is the price per pound of salt if 1/4 pound cost $0.50
    11·1 answer
  • Which is the better buy 3 pounds for $8.31 or 5 pounds to $12.95
    6·2 answers
  • Sentence
    10·1 answer
  • In southern California, a growing number of individuals pursuing teaching credentials are choosing paid internships over traditi
    15·1 answer
  • Can someone please help me
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!