1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
seropon [69]
3 years ago
6

A company tests the life of its rechargeable batteries over six months of use. They test how long a battery will last after a fu

ll charge and put the data into a scatter plot. On the best-fit line y=-12.05+224.26 about how many months will a typical battery last before it is completely dead? Round your answer to the nearest tenth of a month.
Mathematics
1 answer:
jonny [76]3 years ago
4 0

Answer:

18.6 months

Step-by-step explanation:

Given that :

Best fit line from scatterplot :

y=-12.05x +224.26

x = Number of month

y = charge on battery

Number of months a typical battery uses before being dead completely :

When battery is dead completely ; charge =0, y = 0

y = -12.05x + 224.26

0 = - 12.05x + 224.26

12.05x = 224.26

x = 224.26 / 12.05

x = 18.610788

Hence, 18.6 months before battery is completely dead.

You might be interested in
PLEASE HELP ME PLEASE
deff fn [24]

Answer:

<h2><u>Solution</u><u> </u><u>:</u><u>-</u></h2>

Mean = 75 + 68 + 75 + 92 + 105/5

Mean = 415/5

Mean = 83

None of option is correct

\\

8 0
3 years ago
Can someone Help plz!!
Natasha_Volkova [10]
No clue fubriffnirfbiddb
7 0
3 years ago
If a city has 159 murders a year what dors that averahe in a week
aliya0001 [1]
There are 52 weeks in one year. If we divide 159 by 52 we get 3.05. Therefore, there would be an average of 3-4 murders per week.
6 0
3 years ago
valiantina purchased 200 beads dor 48$ if she needs 25 more beads how much will she pay if she is charged the same rate?
Umnica [9.8K]
First find out how much each bead costs. In this case, it is .24 (48/200=.24) Now you simply multiply .24 by 25, equaling 6. She will have to pay 6 more dollars.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Aubrey went shopping for shrimp for her family's annual shrimp boil. Find the cost per pound. Which store has the best buy of co
denpristay [2]

Answer:

Cash Saver has the best price $13.44 per pound

Step-by-step explanation:

Lets work in oz.

PW sells 10 oz for 8.50 so 8.50/10 = 85 cents per ounce

CS sells 8 oz for 6.75 so 6.75/8 = .84 cents per ounce

Remember 16 oz in a pound

5 0
3 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELP NEED ANSWER NOWThree salesmen work for the same company, selling the same product. And, although they are all paid o
    15·1 answer
  • 5 friends will equally share the 3 jars of honey they got from their beehive.
    9·1 answer
  • Seventeen students reported how many email accounts they have. The dot plot below shows the data collected: A dot plot is shown
    15·1 answer
  • Which of the following values are in the range of the function graphed below? Check all that apply
    5·1 answer
  • 2. A disc jockey plays a variety of music at public events. Each hour she
    15·1 answer
  • HEY CAN ANYONE PLS ANSWER DIS MATH PROBLEM!
    5·2 answers
  • I don't understand them
    5·1 answer
  • A figure is cut into 15 equal pieces. Shade 2/3 of the figure.
    8·1 answer
  • Factor of 9x2 18x + 8?<br> Factor of 9x^2-18x+8
    7·2 answers
  • 3x9 is 27 <br><br>9,18,27<br><br>if you need more support just ask me ;)
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!