1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mestny [16]
2 years ago
9

PLEASE HELP!!!

Mathematics
1 answer:
maxonik [38]2 years ago
5 0

people cant read that

You might be interested in
For each of the examples below, identify the
Bogdan [553]

Step-by-step explanation:

from the first shape bearing of C from D is the angle formed between the north pole and D = 100°

from the second second shape the bearing of C from D is the angle formed between the north pole and D= 235°

3 0
2 years ago
A roof repairman charges a $60 consult fee, and then $45 per hour to complete repairs. if the homeowner pays a total of $195, ho
Thepotemich [5.8K]

The time spent by the repairman there will be 3 hours so the correct answer is option D.

<h3>What is an expression?</h3>

Expression in maths is defined as the collection of the numbers variables and functions by using signs like addition, subtraction, multiplication, and division.

Given that:-

A roof repairman charges a $60 consult fee, and then $45 per hour to complete repairs. if the homeowner pays a total of $195.

The time will be calculated as:-

Total amount =  $195

Now the fixed consulting cost will be $60 and will be deducted from the

total amount.

Variable cost = 195 - 60 = 135

The $45 per hour charge so for $145 the time will be:-

Time = 135 / 45

Time =  3 Hours

Therefore the time spent by the repairman there will be 3 hours so the correct answer is option D.

To know more about relations follow

brainly.com/question/25862883

#SPJ1

6 0
2 years ago
4x-7 &lt; 5<br> Pls solve (liniear inequality)
Ludmilka [50]

Answer:

x<3

Step-by-step explanation:

4x<12

x<3

4 0
2 years ago
An arboretum has a daffodil garden containing 17 different types of daffodils in an area of 345 square feet. The horticulture di
Kryger [21]

Answer:


Step-by-step explanation:

There are 1,400 daffodils in the flower garden covering an area of 345 square feet. So, the area covered by 1 daffodil, the unit rate, is found as shown below.

Now, use the unit rate to determine the area required to have 250 more daffodils as shown below.

Therefore, the area required to add 250 daffodils is approximately 61.6 square feet.




7 0
2 years ago
The cost of 3 candles is $19.50. What is the unit price?
julsineya [31]
The unit price will be 6.50
Cheers,Irys
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Guillermo used the fact that a highway bus traveled 275 miles in 5 hours to find the unit rate. How can he check his answer?
    13·2 answers
  • I need help guys or girls please help me and thank you
    12·1 answer
  • 5 less than one fourth of x is y
    14·1 answer
  • Find the next terms in each geometric sequence 64, 16, 4
    8·2 answers
  • Please, someone, answer this asap; mean median mode and range:
    14·2 answers
  • What is the mean, mode, median, and range of the numbers 24, 31, 12, 38, 12, and 15​
    14·1 answer
  • I need help with a math question. Plz help will mark Brainliest. Here is the link to the math picture.Oh and Find the Value of X
    11·1 answer
  • What is the most difficult math question you've ever had and why?
    15·2 answers
  • Which of the following gives the definition of dependent?
    10·2 answers
  • Ɪ ɴᴇᴇᴅ ʜᴇʟᴘ ᴡɪᴛʜ ᴛʜɪꜱ !<br> ᴍᴀᴛʜ ᴇxᴘᴇʀᴛꜱ ᴏɴʟʏ
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!