1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
borishaifa [10]
2 years ago
9

Ten points and Brainliest if answered correctly with no links!

Mathematics
1 answer:
uysha [10]2 years ago
4 0

Answer:

A!

Step-by-step explanation:

Hope that helps have an amazing day! <3

You might be interested in
2 1/2r + 1 + 2r = 9 1/10
GalinKa [24]

This should help you here are the steps of your problem :)


2*(1/2)*r+2*r+1 = 9*(1/10) // - 9*(1/10)


2*(1/2)*r+2*r-(9*(1/10))+1 = 0


2*(1/2)*r+2*r-9/10+1 = 0


3*r+1/10 = 0 // - 1/10


3*r = -1/10 // : 3


r = -1/10/3


r = -1/30


r = -1/30


So your answer would be 1/30

4 0
3 years ago
Randy hung a total of 900 feet of Christmas lights on the exterior of his house this past holiday season. If 1 foot equals 30.48
bulgar [2K]

Answer:

900 divided by 30.48 =

Step-by-step explanation:

<u> 0 0. 0 3 3</u>

9 0 0 3 0. 4 8 0

   − 0        

     3 0      

<u>    −   0   </u>  

     3 0 4    

<u>    −     0 </u>  

     3 0 4 8  

<u>    − 2 7 0 0 </u>

       3 4 8 0

     − <u>2 7 0 0</u>

         7 8 0

Your answer is now many

Branlist plz

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The marching band organises 80 students in the six lines how many students are in each line and how many students are left over
Bogdan [553]
80 ÷6=13
13×6=78
80-78=2
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A store is having a sale on walnuts and chocolate chips. For 7 pounds of walnuts and 9 pounds of chocolate chips, the total cost
Jlenok [28]

Answer:

  • Walnuts  cost $1.75, chocolate chips cost $2.75

Step-by-step explanation:

<h3>Let the costs be:</h3>

  • Walnuts - x
  • Chocolate chips - y

<h3>Set equations as per question</h3>

For 7 pounds of walnuts and 9 pounds of chocolate chips, the total cost is $37:

  • 7x + 9y = 37

For 5 pounds of walnuts and 3 pounds of chocolate chips, the total cost is $17:

  • 5x + 3y = 17

<h3>Solve the system by elimination</h3>

Multiply the second equation by 3 and subtract the first equation, solve for x:

  • 3(5x + 3y) - (7x + 9y) = 3(17) - 37
  • 15x + 9y - 7x - 9y = 51 - 37
  • 8x = 14
  • x = 14/8
  • x = 1.75

Find the value of y:

  • 7*1.75 + 9y = 37
  • 12.25 + 9y = 37
  • 9y = 37 - 12.25
  • 9y = 24.75
  • y = 24.75/9
  • y = 2.75
6 0
1 year ago
Need answer ASAP!<br><br> True of false: (x−6) is a factor of 4x3−18x2+3x−13.<br><br> True of False
Fantom [35]

Answer:

If you mean 4x to the power of 3 - 18x to the power of 2 +3x -13 then the answer is false

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 3600 squared?
    10·2 answers
  • Everyday,Tobys burrito stand uses 3 bags of tortillas, for how many days will2/3 of a bag of tortillas last​
    10·2 answers
  • Please help me quick
    9·2 answers
  • Gasoline truck is carrying 189.271 L of gasoline what is the what is the
    5·1 answer
  • A 3 liter bottle of juice costs $5.70<br> What is the unit price for 1 liter of juice?
    8·2 answers
  • In 2008, there were 1570 bears in a wildlife refuge. In 2010, the population had
    6·1 answer
  • Factor this trinomial fast please!<br><br>p? +11p + 28<br>​
    13·1 answer
  • A cup of beans costs N160. How much
    7·1 answer
  • Brie knows there is a relationship between the grades on her math tests and the time she spends studying for those test. Identif
    10·2 answers
  • On the first day of a family road trip, Tamara's family travels 540 miles,
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!