1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gala2k [10]
3 years ago
15

What is the answer 2/3 divide by 4

Mathematics
2 answers:
AURORKA [14]3 years ago
8 0

Answer:

1/6

Step-by-step explanation:

hope this help

Alexeev081 [22]3 years ago
7 0

♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️

\frac{2}{3}  \div 4  =   \frac{2}{3}  \times  \frac{1}{4}  =  \frac{1}{3}  \times  \frac{1}{2}  =  \frac{1}{6}  \\

♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️

You might be interested in
1/2 - 3/4 equals what
n200080 [17]
1. Method 1: By Listing MultiplesList out all multiples of each denominator, and find the first common one.

2: 2 , 4

4: 4
Therefore, the LCD is 4

Method 2: By Prime FactorsList all prime factors of each denominator, and find the union of these primes.
Therefore, the LCD is <span>2 x 2 = 4
</span>
2. <span>Make the denominators the same as the LCD

</span>\frac{1 x 2}{2 x 2} -  \frac{3}{4}
<span>
3. </span><span>Simplify. Denominators are now the same.

</span>\frac{2}{4} - \frac{3}{4}

4. Join the denominators

\frac{2-3}{4}

5. <span>Simplify

</span>-\frac{1}{4}
<span>
Done! :) </span><span>Decimal Form: -0.25</span>
5 0
3 years ago
Solve the equation. 9 = – x + 8
lord [1]

Answer:

x = - 1

Step-by-step explanation:

Given

9 = - x + 8 ( subtract 8 from both sides )

1 = - x ( multiply both sides by - 1 )

- 1 = x ⇒ x = - 1

5 0
3 years ago
A 5-pound sack of potatoes is supposed to weigh 5
TEA [102]

Answer:

t test for one mean.

met

met

met

Step-by-step explanation:

5 0
1 year ago
7(4g) + 3(5h) + 2 (-3g); g=1/2 , h= 1/3
Digiron [165]
7(4(1/2))+3(5(1/3))+2(-3(1/2))=
7(4/2)+3(5/3)+2(-3/2)=
7(2)+15/3+-6/2=
14+5-3=
19-3=
16
4 0
3 years ago
Round to nearest hundred 64,505
NARA [144]
64,500 would be the answer
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • One kind of candy (jelly) sells for $5 a pound and another (chocolate) for $10 a pound. How many pounds of each should be used t
    15·1 answer
  • What is the probability that both spinners land on red or orange?
    13·1 answer
  • Hisham is saving to buy a video game system. every month he spends $30 of what he earns. after four months, he has saved $300. h
    9·1 answer
  • A box of cereal states that there are 84 cal in a 3/4 cup serving what is the unit rate for calories per cup how many calories a
    6·1 answer
  • Which is the equation of the given line in slope-intercept form
    15·1 answer
  • What is the greatest common factor of 42 and 96?
    9·1 answer
  • Joe does push-ups, sit-ups, and jumping jacks. He does these in a different order every day. How many different orders are possi
    7·2 answers
  • Solve for t <br> 64= -8(t+85)
    11·1 answer
  • 2
    8·1 answer
  • Janet is designing a garden in the shape of a trapezoid which is split into three parts: two triangular
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!