1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aliun [14]
3 years ago
10

7. Is y = x - 4 a linear function?

Mathematics
2 answers:
Novay_Z [31]3 years ago
8 0

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

LekaFEV [45]3 years ago
5 0

Answer:

yes it is cause it has a slope and stuff

You might be interested in
2x + y =8 and 4x -2y = 6
irakobra [83]

Answer:

x=1.25 and y=-5.5

Step-by-step explanation:

2x+y=-8, 2x=-y-8 or 4x=-2y-16. Plug this value in the second equation, we have - 2y-16-2y=6, y=-5.5. Plugging this in any equation we have, x=1.25

5 0
3 years ago
Which has the best unit rate grande 16oz $4.25 or venti 20oz $4.55
sergejj [24]
4.25/16=0.265625
4.55/20=0.2275

Answer: Grande 16 oz
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Given:
matrenka [14]

Answer:

A. If angles XYZ and RST are congruent, then they are vertical angles.

Step-by-step explanation:

hope its right cuz on the test i got an 80%  cant see the answers sorry :/

4 0
3 years ago
A recipe calls for 5 8 pound of cheese per batch. Assuming you have enough of the other ingredients, how many batches of the rec
aliya0001 [1]
I assume you mean 5/8 of a pound not 58 pounds. In that case convert your total number of pounds into eights to make it easier to calculate. 5 pounds is equal to 40/8 pounds of cheese. Now divide this by 5/8. That equals 8. SO you can make 8 batches.
3 0
3 years ago
Lindsey bought supplies for a class project and brought the receipt to school. The 6 items cost:
DochEvi [55]

Answer:

$5

Step-by-step explanation:

$5 appeared more in the prices

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Can someone pls help me i can't figure out the answer
    5·1 answer
  • Factor the trinomial below . x^2-2x-48
    5·2 answers
  • Pls help and remember to include the paranthesis
    11·1 answer
  • Find the measurements of each angle
    9·2 answers
  • 5/6 + (-3/4) please help me out quick thank you
    12·1 answer
  • How do i solve this?
    5·1 answer
  • Solve, using linear combination.
    12·1 answer
  • Select the correct answer.<br> Which pair of functions is not a pair of inverse functions?
    11·2 answers
  • If f(x) = x+ - 36, and g(x) = x2 + 6 then f(x) = g(x) =
    14·1 answer
  • How does the graph of the function g(x)=2^x-4 differ from the graph of f(x)=2^x
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!