Answer:
The black tulle is the better buy
Step-by-step explanation:
You will need to find the unit rate for the tulle...in other words cost per 1 yard to see which is the better buy.
You also need to make sure they are in the same units. So, we will convert the 3 yards to feet....which will be 9 feet
5.63/9 = 0.62555 per foot
3.58/6 = 0.59666 per foot
SNKRS watch Poseidon last by laughably Lance
Linear would be the answer
Count down until you reach the line the point is on and count to lines until you reach the point
In this case down 2 and right 4
So your slope is negative
And the line crosses the y-axis at 1 so you intercept is 1
-2/4x+1 would be correct but it is not simplified
-1/2x+1 is the correct answer because the equation is simplified