1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Agata [3.3K]
3 years ago
8

Jada makes sparkling juice by mixing 2 cups of sparkling water with every 3 cups of apple juice.

Mathematics
2 answers:
nordsb [41]3 years ago
4 0

Answer:

9

Explanation:

Hope it helps.. I got it right

AURORKA [14]3 years ago
3 0

Answer:

You multiply the 2 by 3 to get the 6 cups of sparkling water, so you then multiply the 3 cups of apple juice by 3 to keep the ratio the same. 3 · 3 = 9. Jada uses 9 cups of apple juice.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
May I get some help? Please and thank you​
katrin [286]

Answer:V x 80 = 36      Original value is $0.45

Step-by-step explanation:  V is the original value and your x it by 80

4 0
3 years ago
If 2 inches in the drawing represents 1 mile, which distance is closest to the length of
Delvig [45]

wheres the picture

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
5/8 0.67 1.2 3/5 Greatest to least
SSSSS [86.1K]
1.2
0.67
5/8
3.5

I think this is what it would be.
4 0
3 years ago
 A chemical solution contains 8% of a compound. If there is 16ml of that compound, what is the volume of the solution?
Amanda [17]
U should either multiply 8% by 16ml  hope i helped. :)

8 0
3 years ago
Cortez's workout plan involves a total of 65 minutes of running and swimming. he burns 11 calories per minute when running and 9
Aleks [24]

The equation to model this would be 65 = 11r + 9s.

In this equation, we know that the total number he works is 65. We also know he burns 11 every time he runs for an hour. Therefore we can multiply 11 by r. We also know he burns 9 for every hour he spends swimming. Therefore we can multiply 9 by s.

When we put all three of these things together, we get 65 = 11r + 9s.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Write the number 78 as a product of its prime factors
    9·2 answers
  • (3ײ+5y²)³=<br><br> (2y³-×5)²=
    5·1 answer
  • Jasmine weigh 150ib he is loading a freight elevator with identical 72-pound boxes. The elevator can carry no more than 2000ib.
    9·1 answer
  • Find the area of each figure.<br>1.<br>12 m<br>8 m​
    14·1 answer
  • 09 CP
    15·1 answer
  • Two random samples of 30 individuals were selected. One sample participated in an activity which simulates hard work. The averag
    6·1 answer
  • Dwight planted some beet plants in his garden. The plants produced 12 beets. He gave 2/3 of the beets to his friend Michael. How
    12·1 answer
  • A packet has 54 sheets of paper. Suraj uses 4/9of the sheets. How many sheets has he used?​
    12·2 answers
  • Tina pays $38.50 for 14 boxes of Girl scout cookies. What is the unit price?​
    9·1 answer
  • What do i out in for the boxes
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!