
Distributive property is a (b+c) = ab + ac
He uses 15 gallons. Because 270/6 = 45. Meaning he drives 45 miles per gallon. So 675/45=15. 15 gallons he will need to use to drive 675 miles.
-infinity, positive infinity
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.
So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can
Hope this help!
115:55 bc if you divide them both you fat the same answer which is 2