1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vsevolod [243]
3 years ago
9

How can you tell that a point on a graph is neither a minimum or maximum?

Mathematics
2 answers:
makkiz [27]3 years ago
7 0
Critical points can also be inflection points and you will have the slope changing signs, but the point is neither max nor min, it is just where the graph changes from concave up to concave down (the derivative there is either 0 or undefined).
rusak2 [61]3 years ago
3 0

Step-by-step explanation:

i think zero lol i dont know this is wrong or correct lol

You might be interested in
Find the average retail price for a 4-year old V6 four-door sedan with air conditioning, power mirrors, leather seats, power sun
ELEN [110]

Answer:

$8502

Step-by-step explanation:

you need to gather a compilation of prices and add them all up. You then divide that total by the number of prices you gathered.

3 0
2 years ago
Can someone help me with my 04.05 Graphing Exponential Functions assignment
True [87]

Answer:

what is the questions

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Giventhat : APRQ ~AD<br> What is m
kow [346]

Answer:

∠D = 56°

∠D = 180° - (35° + 89°) = 56°

5 0
3 years ago
The answer to number 3
Reptile [31]

Answer:

  4.5×10^17 m²

Step-by-step explanation:

The radius is half the diameter, so we can make the substitution r=d/2 into the formula to get ...

  A = 4πr² = 4π(d/2)² = πd²

Filling in the given values and doing the arithmetic gives ...

  A = 3.14×(3.8×10^8 m)² = 45.3416×10^16 m²

  A ≈ 4.5×10^17 m²

__

We round to 2 significant digits because that is the precision of the given diameter.

6 0
3 years ago
Find the unit rate:<br><br> $1.32 for 12 ounces<br><br> plz help
iren2701 [21]

Answer:

<h2>$0.11 per ounce</h2>

Step-by-step explanation:

$1.32/12oz = x/1oz

Cross Multiply.

1.32 = 12x

Divide both side by 12.

1.32/12 = x

Convert to decimal.

$0.11 for 1 ounce

3 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the square root of 16
    6·2 answers
  • Do you think increasing consumption of diet soda drinks causes traffic accidents
    14·1 answer
  • A way to write numbers by showing the value of each digits
    11·1 answer
  • A man enters a tall tower, needing to know its height. he notes that a long pendulum extends from the ceiling almost to the floo
    15·1 answer
  • List 3 values that would make this inequality true 4 + g &gt; 9
    12·1 answer
  • Two gears in a machine are aligned by a mark drawn from the center of one gear to the center of the other. If the first gear has
    7·1 answer
  • Are these rates equivalent?<br> 25 minutes for 3$<br> 1 hour for 6$
    9·2 answers
  • -x = 2y + 1 what is the answer
    11·1 answer
  • Classify the triangle​
    11·2 answers
  • PLEASE HELP ASAP<br> ITS GEOMETRY
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!