1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
adoni [48]
3 years ago
8

CAN SOMEONE HELP ME PLEASE CAN YOU FIGURE OUT WHERE I PUT 4 PI ON THE NUMBER LINE

Mathematics
1 answer:
a_sh-v [17]3 years ago
4 0

Answer:

see below

Step-by-step explanation:

Pi is approximately 3.14

4*3.14 =12.56

So about halfway between 12 and 13

You might be interested in
How to find the value of f(-3)
Evgesh-ka [11]

Answer:

plug in -3 where any x is in the equation.  I reccomend doing it in parenthesis just so things work out nicely

Step-by-step explanation:

x^2-x^3\\(-3)^2-(-3)^3\\(-3*-3)-(-3*-3*-3)\\(9)-(-27)\\9+27\\36

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Alice purchased 4 1⁄2 kilograms of olive oil for $27. What is the price per kilogram?
Ede4ka [16]
<h3>Answer: 6 dollars per kilogram</h3>

=====================================================

Explanation:

The mixed number 4 & 1/2 converts to the decimal form 4.5

The unit price is 27/(4.5) = 6 dollars per kilogram

------

If you wanted, you can think of it like this ratio

4.5 kg : 27 dollars

Dividing both parts of that ratio by 4.5 will lead to

1 kg : 6 dollars

8 0
3 years ago
What is the measure of STY in O below
zzz [600]

Answer:

310

Step-by-step explanation:


7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The mean of four numbers is 7. Three of the numbers are 5,7 and 7. What is the fourth number?
Marrrta [24]

Answer:

fourth number is 9

Step-by-step explanation:

let 'x' equal the fourth number

(5+7+7+x)/4 = 7

cross-multiply to get:

19 + x = 28

x = 9

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What does the number 3.1968e+22 mean?
sattari [20]
You add them and then it would be 30.6898033492
8 0
4 years ago
Other questions:
  • Beth ran a 400 meter
    8·1 answer
  • What set of sides makes an triangle
    14·1 answer
  • Is 21.99114858 a rational number?
    5·2 answers
  • Help asap geometry 1 honors!!!!
    15·1 answer
  • If carrots were $0.50 less per pound how much would Victoria have paid for 8.5 pounds of carrots
    5·1 answer
  • The width of a rectangle is 10 inches less than its length. If the perimeter of the rectangle is 36 inches. Write and solve an e
    10·1 answer
  • In a certain Algebra 2 class of 28 students, 23 of them play basketball and 12
    11·1 answer
  • Which point is not on the graph of the function y = x + 2?
    8·2 answers
  • Find the 5th term of the arithmetic sequence -5x – 9, 2x – 14, 9x – 19,...
    12·1 answer
  • 3 x 7/12 do not simplify pls
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!