Answer:
here are the answers
Step-by-step explanation:
Part A)
scientific notation ------>
standard notation ----->
Part B)
scientific notation ------>
standard notation ----->
Part C)
scientific notation ------>
standard notation ----->
Part D)
scientific notation ------>
standard notation ----->
Part E)
scientific notation ------>
standard notation ----->

Explanation
Step 1
a) let

b) b value
to find the measure of side b we can use cosine function

c) angle B
to find the measure of Angle B we can use sine function

d) side a

so, the answer is

I hope this helps you
Answer:
In one hour Stephanie earns $1.50 more than Marco
Step-by-step explanation:
w=9h
H is a variable
9×hour= wage
9×15= $135
9×18= $162
157.50-135=$22.50
189-162=$27
27-22.50=4.50
Now cause its per hour we know she earns $4.50 more in 3 hours.
4.50÷3=$1.50
Answer:
John is incorrect. He did not multiply.
Step-by-step explanation:
If a pair of socks cost $2, then the total cost of the socks if you buy n pairs is $2n. In the expression 2n, the 2 is the dollar amount and the n is the number of pairs.
1 pair is $2.
2 pair are $4.
3 pair are $6.
4 pair are $8.
5 pair are $10.
6 pair are $12.
7 pair are $14.
13 pair are $26.
There is no way to spend $27 on these socks.
25 pair are $50.
Hopefully, you can use logic, your prior knowledge of making purchases of multiple items and also algebra to see you must multiply the number of items you're buying times the cost per item.
6 pair are $12 and 7 pair are $14. John is wrong. He did not multiply.
You know that the length is 2 more than the width. If z is the width then y = z(z+2). I don't see the graph so you will have to scan and look for that y-z relationship.