1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kotykmax [81]
2 years ago
14

Qgg-jvzi-etu join this on Go*ogle meet​

Mathematics
2 answers:
blsea [12.9K]2 years ago
3 0

Answer:

no

Step-by-step explanation:

Vitek1552 [10]2 years ago
3 0

Answer:

nahhh im good

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Which of the following lists does not include all the factors of the number?
lianna [129]
21: The factors of 21 are 1,3,7,21
7 0
3 years ago
Alex buys 24 apples from the supermarket. When he gets home, he finds that 6 apples are bad. What percentage of the apples are b
Masteriza [31]
The percentage of apples that are bad is 25%. This is because 25% of 24 is 6. I hope this helped! 
5 0
2 years ago
Evaluate. Please help me!!!
Mademuasel [1]

Answer:

670

Step-by-step explanation:

(3*1+2)+(3*2+2)+........(3*20+2)=670

5 0
3 years ago
Carl coaches a youth basketball team. Pat is one of the players on the
lisabon 2012 [21]

the q3 is just above the median so

Step-by-step explanation:

its higher by 5

7 0
3 years ago
Item 18 you and your friend are selling tickets to a charity event. you sell 7 adult tickets and 16 student tickets for $120. yo
quester [9]

Answer:

  $4

Step-by-step explanation:

The two purchases can be written in terms of the cost of an adult ticket (a) and the cost of a student ticket (s):

  7a +16s = 120 . . . . . . . . price for the first purchase

  13a +9s = 140 . . . . . . . . price for the second purchase

Using Cramer's rule, the value of s can be found as ...

  s = (120·13 -140·7)/(16·13 -9·7) = 580/145 = 4

The cost of a student ticket is $4.

_____

<em>Comment on Cramer's Rule</em>

Cramer's rule is particularly useful for systems that don't have "nice" numbers that would make substitution or elimination easy methods to use. If you locate the numbers in the equation, you can see the X-patterns that are used to compute the numerator and denominator differences.

The value of a is (16·140 -9·120)/(same denominator) = 1160/145 = 8. I wanted to show you these numbers so you could see the numerator X-pattern for the first variable.

__

Of course, graphical methods can be quick and easy, too.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • At a concert, 20% of the audience members were teenagers. if the number of teenagers at a concert was 360, what was the total nu
    11·1 answer
  • At the grocery store, you can purchase lemons at 2 for $0.99. you can also buy a bag of 6 lemons for $2.50. Which is the better
    10·2 answers
  • Justin and michelle are playing a card game. In the first round, caitlin scored 100 points and justin scored 75 points. In each
    6·2 answers
  • Which one i greater 2/8 or 1/2 ?
    9·1 answer
  • 4^4÷4^7 as a fraction
    5·1 answer
  • Hey yall I really need some help; Image attached below <br> - 50 points
    8·1 answer
  • Which of the following is the equation of the line that passes through the point begin ordered pair, negative 6, 1, end ordered
    5·1 answer
  • Lamar bought a table on sale for $399. This price was 24% less than the original price. What was the original price?
    10·1 answer
  • An 8 pack of Gatorade costs $4.98, what is the unit rate for each Gatorade bottle rounded to the nearest cent
    13·1 answer
  • [ READ ATTACHMENTS ] !!! [ HELP ME ASAP PLEASE!! ]
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!