3/4*3=2 1/4
The race is 2 1/4 miles long
Hope this helps :)
1. The growth rate equation has a general form of:
y = A (r)^t
The function is growth when r≥1, and it is a decay when
r<1. Therefore:
y=200(0.5)^2t -->
Decay
y=1/2(2.5)^t/6 -->
Growth
y=(0.65)^t/4 -->
Decay
2. We rewrite the given equation (1/3)^d−5 = 81
Take the log of both sides:
(d – 5) log(1/3) = log 81
d – 5 = log 81 / log(1/3)
d – 5 = - 4
Multiply both sides by negative 1:
- d + 5 = 4
So the answer is D
Answer 6 dollars and 52 cents
Step-by-step explanation: 6 1/4 = (6.25)
40.75/6.25 = 6.52 per unit price
The correct answer is 9/14