1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alik [6]
3 years ago
13

6. The scatter plot shows the median household income, x, in thousands of dollars, and

Mathematics
1 answer:
ollegr [7]3 years ago
3 0

Answer:

m = 4.08

Step-by-step explanation:

The line that fits good for the given data is given by :

y = 4.08x + 63.13

We need to find the slope of the given line.

The general equation of the line is given by :

y = mx +c

Where

m is slope of the line

c is y-intercept

So, the slope of the given line is 4.08.

You might be interested in
HELP HELP HELP First to HELP gets the brainliest :D
jasenka [17]

Answer:

 y= -\frac{1}{3}x -6

Step-by-step explanation:

Using the slope formula, you can form this equation! The slope of any equation would replace the m, and the y intercept would replace b!

I added in the slope formula at the bottom, just in case, so you'll see what I mean!

I hope this helps, and I explained enough! Have a great day c:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Giving 25 points for whoever answers it with a complete explanation .. ASAP
MAXImum [283]
No, it is not a function.
Since all the lines have been drawn in the grid line do not have any connection between them even a point in common.
I hope this has been useful for you.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
If you had 30/57s of a cookie how much would each person get if there is 4 people
Marianna [84]

I believe 4 people would get 7.5 part of of it

5 0
3 years ago
You buy 4 pieces of chicken for $8.80. Write an equation that can be used to express the relationship between the total price t
Phoenix [80]

Answer:

t=$2.20c

Step-by-step explanation:

4 pieces of chicken for $8.80

Cost of 4 pieces of chicken=$8.80

$8.80/4=$2.20 for each chicken

t=$2.20c

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Store A is sells 12 juice bottles for $4 and store B sells 18 juice bottles for $6
andrew11 [14]
What's the question!???????
3 0
3 years ago
Other questions:
  • 1:2=3: <br> Find the mising number
    7·2 answers
  • A gallery owner purchased a very old painting for 3,000. The painting sells at a 325% increase in price. What is the retail pric
    10·1 answer
  • Explain how to find the greatest common factor of three numbers. Plz need this bye 8:03
    15·1 answer
  • Given a = {1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9} and b = {2, 4, 6, 8} what is AUB?
    11·1 answer
  • -24 = -3w +21 what is w?
    13·1 answer
  • You received a discount on each book you buy . The original price of each book is x dollars You buy 5 books for a total of (5x -
    14·1 answer
  • WILL MARK THE BRAINILEST What relationship do the ratios of sin x° and cos yº share?
    9·2 answers
  • When calculating total gross pay, you should ___
    6·2 answers
  • Determine wether the graph shows a positive correlation, negative correlation, or no correlation. If there is a positive or nega
    11·1 answer
  • What is the ratio of the surface areas of the similar square pyramids below?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!