Given:
Alan salary P (in dollars) when he works h hours is represented by the equation

To find:
The earning per hour.
Solution:
We have,

Here, P is total salary and h is number of hours he works.



Therefore, the earning per hour is $12.50.
The question is too general....but it could be acute, obtuse
Answer: Your question is missing information but this is what you do to answer your question step by step
B = Cost of 8 pack / 8 bottles = $ Cost of 8 pack/ 8 =$ ____ per bottle
A = Cost of 6 pack/ 6 bottles = $ Cost of 6 pack/ 6= $ ____ per bottle
then do a simple subtraction A -B = savings
Step-by-step explanation: Information is incomplete
if an 8 pack cost $16
If the 6 pack cost $15
All you do is a simple subtraction after calculations
Cost of 8 pack / 8 bottles = $16/8 =$2 per bottle
Cost of 6 pack/ 6 bottles = $15/ 6= $2.50 per bottle
in my example
You would save $ 0.50 per bottle by purchasing the 8 pack
The Force is that produced by the engines, W represents the weight of the rocket and its fuel, and fr represents the air's friction force.
<h3>
What is air friction force?</h3>
- One type of fluid friction is air friction, also known as air drag. These friction forces differ from the conventional model of surface friction in that they depend on velocity.
- Only special cases can be treated analytically because the velocity dependence may be extremely complicated.
- Air resistance for small particles is roughly proportional to velocity at very low speeds.
Unfortunately, you did not include a diagram with the location of the drawing. Assuming that the location is the launch point immediately after leaving the ramp,
- The forces acting on the rocket are shown in the attached diagram; the Force is the force produced by the engines, W is the weight of the rocket and its fuel, and fr is the air friction force, which depends on the shape of the rocket, its speed, and the density of the air at different altitudes.
To know more about Air friction check this out:brainly.com/question/17329491
#SPJ4