-9 and another number (i dont have paper rn sorry)
Divide 93.65 by the 5 gallons.
93.65/5= 18.73
If me.king bought the larger container, the unit price would be $18.73 per gallon.
21.99-18.73= 3.26
The savings is $3.26 per gallon.
I hope this helps!
~kaikers
To solve for the variables y and x we substitute the second equation into the first meaning that y = -x +2 you substitute y for (-x+2)
so
(-x +2) = x +4
add x to both sides
2 = 2x + 4
subtract 4 from both sides
-2 = 2x
divide by 2
-1 = x
now plug x back into the original equation
y = (-1) + 4
y = 3
and
y = -(-1) + 2
y = 1 +2
y = 3
there you have it x = -1 and y = 3
Hope this helps ;)
Answer: 3.945
Step-by-step explanation: