1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alina [70]
3 years ago
10

Rachel worked 2.5 hours on Monday, 3.5 hours on Tuesday, 2 hours on Thursday, and 5 hours on Saturday. She is paid $10.66 per ho

ur. How much money did Rachel earn that week?
Mathematics
1 answer:
Agata [3.3K]3 years ago
6 0

Answer:

$138.58

Step-by-step explanation:

You would first set up an equation. You want to know how much money Rachel earned that week, so let's refer to that by using variable t for total money earned this week.

Next, we also know that Rachel is paid 10.66 per hour, so we'll be multiplying it by the number of hours she worked this week. This allows us to set our equation up as follows:

10.66(2.5+3.5+2+5) = t

You would now add like terms.

10.66(13) = t

You would now multiply 10.66 and 13(total number of hours worked this week).

This would get us 138.58, or the total numnber of money Rachel earned this week.

You might be interested in
Dora earns an annual salary of $85,608. How much does she earn every month. A.$6,144. B. $7,134. C.$7,144. D. $7,234
Jet001 [13]
Hi let me help you out there 
There are 12 months in a year 
$85,608 is the amount she earns in a year 
you do 
85,608 divided by 12 since there are 12 months in a year
85,608 divided by 12= $7,134
The answer is B

hope this helps 
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Click an item in the list or group of pictures at the bottom of the problem and, holding the button down, drag it into the corre
OLEGan [10]
5x^2-3 is the anwser
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Marcos bought 3 bags of chips that cost $0.79.
viktelen [127]

Answer:

$2.63

Step-by-step explanation:

3 x $0.79 = 2.37

5.00 - 2.37 = $2.63

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jacob sells homemade skateboard decks for a profit of $27 per deck. He is considering switching to a new type of material that w
BARSIC [14]

Answer:

in your equation it says (y=32x) which 32 will mean how much he is charging for each skateboard, x will be how many he sells, and y would be how much he makes from selling them. So if he sold 2 skateboards you would do

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
I’ll give Brainly for helping
Vanyuwa [196]

Answer: 16

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • In the triangle shown above, if theta increases at a constant rate of 3 radians per minute, at what rate is x increasing in unit
    8·1 answer
  • Kim estimates that the faucet in her kitchen drips at a rate of 1 drop every 2 seconds. Erik wants to know how many times the fa
    7·1 answer
  • A baker bought 7,500 grams of flour for $19.20. How much does each kilogram cost
    13·1 answer
  • Sue mom asked for 50 dollars and she gave 18 cents how much more does she need to give her mom
    10·2 answers
  • Brown tree snakes are an invasive species causing huge environmental and financial damage in Guam. Researchers captured brown tr
    14·1 answer
  • Write the quadratic equation y=x to the power of 2 -6x+7
    15·1 answer
  • K\3 +21=27 <br> how do I solve this equation? can someone help me
    14·1 answer
  • Marry leaves her house at 12:17 pm. Walks to the library, which takes her 14 minutes, and remains there for 3 hours and 27 minut
    15·1 answer
  • Whoever can answer c please help me this is for a grade
    14·1 answer
  • A bag contains 9 pennies , 8 nickels, and 5 dimes. How many quarters should be added to the bag so the probability of drawing a
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!