1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Yuki888 [10]
2 years ago
7

Help!! on question 13, solve each equation for x.

Mathematics
1 answer:
GaryK [48]2 years ago
5 0
Square root of x^2 is x
square root of 144 is 12
(x-12) (x+12)
x=12 or x= -12
You might be interested in
A set of 4 consecutive integers adds up to 250. Which integers are they?
Zolol [24]

The set of 4 consecutive integers that add up to 250 are 61, 62, 63, and 64.

61 + 62 + 63 + 64 = 250

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Is the relationship between the variables in this table a direct variation, an inverse variation, or neither. If it is a direct
disa [49]

Answer:

Inverse Variation

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Algebra 1 (Mon, Nov 23)
mote1985 [20]

Answer:

it will be y=3x +? i forgot how to find b

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Richard and teo have a combined age of 42. Richard is 9 years older that twice teos age. How old are Richard and Teo
satela [25.4K]

Step-by-step explanation:

Richard and teo age is 51 years old

6 0
2 years ago
Emily has 8 coins in her purse totaling 50 cents. The only kinds of coins she has are nickels and dimes. How many nickels does E
makvit [3.9K]
5x + 10y = 50
x + y = 8

x = 8 - y
5*(8-y) + 10y = 50
40 - 5y + 10y = 50
10y - 5y = 50 - 40
5y = 10
y = 2

x + y = 8
x + 2 = 8
x = 8 - 2
x = 6

She has 6 nickels and 2 dimes
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I have a 67.84% in my class. I have 8 more assignments that are each worth 10% and 1 exam that is worth 50%. So in total, 9 assi
    9·2 answers
  • What is the answer to m+4=-12
    5·1 answer
  • For which values of K with the product of K / 3 12 be greater than 12
    9·1 answer
  • Please help me answer this
    13·1 answer
  • Plzz help!! Due today!!
    8·1 answer
  • 2 pears cost as much as 3 apples.if the total cost of 2 pears and 3 apples is $2,what is the cost of 12 apples?
    15·1 answer
  • How do you determine the quadratic equation having roots that are real numbers and equal​
    5·1 answer
  • What geometric figure is the union of two non-collinear rays AB and AC? AC?
    9·1 answer
  • Original price: $80; Markdown: 36%
    8·2 answers
  • If a car travels 200km in 2.5 hours, how far would it travel in 6 hours at the same rate of speed?
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!