1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Brilliant_brown [7]
3 years ago
7

A physical education class is running a mile. The teacher has set a goal of 12 minutes to complete the mile. Students

Mathematics
1 answer:
Illusion [34]3 years ago
6 0

Answer:

Isaac is 26

Simon is 24

if 8 is 4 I.e 8 divide by 4 is 2

therefore 1 minute is 2 scores

Isaac :13 x 2=26

(do the same to Simon to get his score)

You might be interested in
Anastasia is grocery shopping with her father and wonders how much shopping is left to do. "We already have 6 0 % 60%60, percent
Molodets [167]
If there are 12 items adding up to 60%, we want to know how many items more it will take to equal 100% So set up this equation 12/x = .6 then solve for x. x=12/.6 x = 20 now that we know the total you can subtract 12 from 20 and get 8, that is the number of items left on the list.
8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Sarah spent a total of $7.25 on 8 apples and a packet of grapes. If a packet of grapes cost $2.85, how much did each apple cost?
Novosadov [1.4K]
$0.55 Cents per apple
Hope this helps
7 0
3 years ago
127.5 is 250% of what?
Inga [223]
Your answer is 127.5 is 250% of 51
4 0
4 years ago
What are the answers?
AveGali [126]

Daniela invested a total of $50,00, some in a certificate of deposit (cd) and the reminder in bonds. The amount invested in bonds was $5000 more than twice the amount she put into cd. How much did she invest in each account ?

8 0
3 years ago
Id- 6217974205 p/w-123​
andrey2020 [161]

Answer:

For what-

Step-by-step explanation:

huh

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Grace weighs 2 times as much as Willow plus 3 pounds. Which expression represents this if g = Grace & w = Willow?
    15·2 answers
  • Matt is trying to sell 60 cookies and brownies for 2.50 for brownies and 2.00 for cookies and needs a totlal of $100
    11·2 answers
  • SOMEONE PLS HELP ME !!!MATH!!<br> ATTACHED FILE BELOW<br> WILL GIVE BRAINLIEST
    5·1 answer
  • Algebra question 2, Thanks if you help.
    8·1 answer
  • The coordinations of A are (1,-6) and the coordinations of C is (-4,2). What are the coordinates of B on AC such that the ratio
    12·1 answer
  • PLEASE SOMEONE ANSWER THIS !!
    5·1 answer
  • when building a house, the number of days required to build is inversely proportional to with the number of workers. One house w
    13·1 answer
  • Joanne is planning her spring garden. Plants cost an average of $4.95. She will be
    5·2 answers
  • Solve pls brainliest
    12·2 answers
  • Will give Brainliest if you can answer thesw questions
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!