1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Taya2010 [7]
3 years ago
15

Elijiah earn $200 for 8 hours of work. what is the unit rate

Mathematics
2 answers:
lubasha [3.4K]3 years ago
7 0

Answer:

Unit Rate= $25

Hope this helps!!

LuckyWell [14K]3 years ago
7 0

Answer:

Elijah's hourly rate is $25/hour

Step-by-step explanation:

Divide $200 by 8 hours:

$200

------------ = $25/hr

8 hours

Elijah's hourly rate is $25/hour

You might be interested in
A housekeeper had 4/5 of a spray bottle of a cleaning solution. He used 1/8 of the solution in a day.How much of the bottle did
valina [46]

Answer:

0.1

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
7 + r = 15<br><br>A() 22<br><br>B() 8<br><br>C() 105<br><br>D() 9
guajiro [1.7K]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

7+r=15

-7    -7

r = 8

B.8

5 0
2 years ago
Without using a calculator, choose the statement that best describes the value of the square root of 86
zubka84 [21]
The value of square root 86 is between 9 and 9.5
5 0
3 years ago
Jasmine is buying beans. She bought r pounds of red beans that cost $2 per pound and b pounds of
horsena [70]

Answer:

A and B (2r and 7b)

Step-by-step explanation:

If she has black beans that cost $7 per pound the expression should be 7b. Hope this helps! Lmk if you have any more questions.

4 0
2 years ago
Simplify and expression for the perimeter of the the rectangle shown.
erma4kov [3.2K]

Answer:

Step-by-step explanation:

l = 8.6 x + 3

b = 5.2

perimeter =

6 0
2 years ago
Other questions:
  • What’s the answer?(ONLY ANSWER IF YOU KNOW PLEASE)
    10·1 answer
  • Consider a binomial experiment with 15 trials and probability 0.35 of success on a single trial.
    15·1 answer
  • 2/3 + -1/16= What is the fraction?
    14·1 answer
  • If 13 ounces of tea costs $3.19, how much would you expect to pay for 15 ounces of tea? (Round your answer to the nearest cent.
    13·1 answer
  • Write greatest unit fractions that are repeating decimals. Then express each fraction as a decimal.
    14·1 answer
  • Someone please help me
    6·1 answer
  • Please help with this question
    7·2 answers
  • The Large Counts Condition must be met so that the sampling distribution of a sample proportion is approximately normal. Using a
    15·1 answer
  • Liz and Larry are arguing over who makes better chocolate chip cookies. Liz likes to use 3 cups of brown sugar for every 8 cups
    11·2 answers
  • I = V/R <br>make R the Subject formula​
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!