1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
scZoUnD [109]
2 years ago
7

PLEASE HELP! BRAINLIEST to correct answer!!

Mathematics
1 answer:
balu736 [363]2 years ago
4 0

Answer:

(-∞,-9)

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A family wants to build a rectangular garden on one side of a barn. If 600 feet of fencing is available to use, then what is the
vovangra [49]

Answer: (A) A=300l-l^{2}

               (B) Length varies between 1 and 150

               (C) Largest area is 22500ft²

Step-by-step explanation: Suppose length is l and width is w.

The rectangular garden has perimeter of 600ft, which is mathematically represented as

2l+2w=600

Area of a rectangle is calculated as

A=lw

Now, we have a system of equations:

2l+2w=600

A=lw

Isolate w, so we have l:

2w=600-2l

w = 300 - l

Substitute in the area equation:

A = l(300 - l)

A = 300l - l²

(A) <u>Function of area in terms of length is given by </u><u>A = 300l - l²</u>

(B) The practical domain for this function is values between 1 and 150.

(C) For the largest area, we need to determine the largest garden possible. For that, we take first derivative of the function:

A' = 300 - 2l

Find the values of l when A'=0:

300 - 2l = 0

2l = 300

l = 150

Replace l in the equation:

w = 300 - 150

w = 150

Now, calculate the largest area:

A = 150*150

A = 22500

<u>The largest area the fence can enclose is </u><u>22500ft².</u>

4 0
3 years ago
If Frida has five friends who are available available to go to the movies with her but she only has four extra tickets how many
Fynjy0 [20]

Answer:

Step-by-step explanation: she only has 3 because of herself

3 0
3 years ago
I need help in solving this, I dont want an answer. 10. The Wilson family had a family portrait framed for their living room. Th
ollegr [7]
So to find an area of a square is length times width. 45 times 37 =1665inches now convert that to ft and that’s your answer!
Hope this helps!
3 0
3 years ago
I had $25 and i bought 3 boxes of granola bars. i can home with $4. how much does each box of granola bars cost?
Snezhnost [94]
$25 - $4 = $21
You spent $21 on 3 boxes of granola bars.

3 boxes = $21
1 box = $21 ÷ 3 = $7

One box of granola bar costs $7.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
X^2+6x-19=0 pls helpppp
USPshnik [31]

Answer:

Step-by-step explanation:

Since this is not factorable, let's just complete the square:

x^2+6x=19\\x^2+6x+9=28\\(x+3)^2=28\\x+3=\sqrt{28}\\x=2\sqrt{7}-3

8 0
3 years ago
Other questions:
  • prove or disprove that if you have an 8-gallon jug of water and two empty jugs with capacities of 5 gallons and 3 gallons, respe
    9·1 answer
  • In a multiplicative model, if the seasonal factor is 1.15 for a particular season, then we expect that the time series in that s
    9·1 answer
  • There were 42 passengers on a local airplane flight. First-class fare was $80, and coach fare was $64. If the revenue for the fl
    12·1 answer
  • 7. A school field trip has 1,125 students divided
    5·2 answers
  • Can somebody explain and help?
    14·2 answers
  • First one to answer gets BRAINLIEST no cap look at the picture.
    14·2 answers
  • You bought a two liter container of cooking oil for $2.50. What is the cost per liter?
    7·2 answers
  • Please I need help!!! The Hiking Club plans to go camping in a State park where the probability of rain on
    5·2 answers
  • If you broke 100% into 5 equal sections, how much is each section worth?
    9·2 answers
  • WILL MAKE BRAINLIST!!!!!!
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!