1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Arturiano [62]
2 years ago
13

A random sample of 12 recent college graduates reported an average starting salary of $54,000 with a standard deviation of $6,00

0.
a. Construct a 95% confidence interval for the mean starting salary of college graduates.

a. 50188 to 57812$
b. 45,0000 to 50,000$
c. 48,000 to 60,000$
d. 50,000 to 54000$

b. The National Association of Colleges and Employers reports that the mean starting salary for 2017 college graduates is $50,516. Does your confidence interval (part a) indicate that starting salaries have significantly changed since 2017? Why or why not?
Mathematics
1 answer:
Marianna [84]2 years ago
4 0

Answer: a.) $50188 to $57812

Step-by-step explanation: <u>Confidence</u> <u>Interval</u> (CI) is an interval of values in which we are confident the true mean is in.

The interval is calculated as

x ± z\frac{s}{\sqrt{n} }

a. For a 95% CI, z-value is 1.96.

Solving:

54,000 ± 1.96.\frac{6000}{\sqrt{12} }

54,000 ± 1.96\frac{6000}{3.464}

54,000 ± 1.96*1732.102

54,000 ± 3395

This means the interval is

50605 < μ < 57395

<u>With a 95% confidence interval, the mean starting salary of college graduates is between 50605 and 57395 or </u><u>from 50188 to 57812$.</u>

<u />

b. The mean starting salary for college students in 2017 is $50,516, which is in the confidence interval. Therefore, since we 95% sure the real mean is between 50188 and 57812, there was no significant change since 2017.

You might be interested in
Probability Questions Help is needed plzzzzzzzzzz
shtirl [24]

Answer: 0.0049 hope this is right

3 0
3 years ago
The product of a number and 4 increased by 16 is -2
NikAS [45]

Let n = the unknown number

"The product of a number and 4" = 4 * n = 4n

"increased by 16" = + 16

Set it all equal to - 2.

4n + 16 = - 2

Subtract 16 from both sides to get constants on one side and variables on the other.

4n = - 2 - 16

Combine like terms:

4n = - 18

Divide both sides by 4 to isolate variable n.

n = - 18 / 4

= - 4 and 2/4 = - 4 and 1/2

3 0
3 years ago
What is the difference of the fractions? Use the number line to help find the answer. One-half minus 1 and one-fifth A number li
ANEK [815]

Answer:

<h3>Negative StartFraction 7 over 10 EndFraction </h3>

Step-by-step explanation:

Given the expression \frac{1}{2} - 1\frac{1}{5}, we are to find the difference

First convert the mixed fraction 1\frac{1}{5} to improper fraction

1\frac{1}{5} = \frac{6}{5}

The expression becomes;

\frac{1}{2} - \frac{6}{5}

Find LCM

\frac{5-6}{10}

Evaluate the resulting expression

\frac{5-12}{10}\\\\\frac{-7}{10}

Hence the correct option is C i.e Negative StartFraction 7 over 10 EndFraction

3 0
3 years ago
Rewrite this equation in Slope-intercept form<br> (PLEASE SHOW ALL WORK)
solniwko [45]
Y=3/2x - 1/5

have a great day :)

7 0
2 years ago
Select all the key words for slope.
Lynna [10]
Per is the answer for key words for slope
3 0
2 years ago
Other questions:
  • How many halves are in 11 1/2
    10·2 answers
  • 22. The product of two negative integers is the largest 2-digit number. If one of the numbers
    8·2 answers
  • What number must be added to the expression below to complete the square? x2+x
    7·1 answer
  • Pls help me!!! I'm timed
    15·1 answer
  • Answer to math class
    15·1 answer
  • a cell phone plan offers 250 minutes each month for 15.00 dollars per month. what is the cost per minute when a person uses all
    10·1 answer
  • Find the measure of the indicated angle below
    12·1 answer
  • What does the equation y=mx+b mean? Hey new to brainly and looking for people to chat with.
    10·1 answer
  • What is the value of 8 in the number 33.086
    7·2 answers
  • Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices or Velveeta cheese slices $3.18 for 12 slices find the unit rate for each and choose
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!