1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
igor_vitrenko [27]
3 years ago
7

Find the equation of the line with slope -2 which goes through the point (9,-7).

Mathematics
1 answer:
ryzh [129]3 years ago
4 0
The answer is y= -2x-7
You might be interested in
Multiply the fractions together. B Divide 45 5 4 by 13 3 1 . C Multiply the numerators together, and multiply the denominators t
trasher [3.6K]
So we do 5 divide by 4 squeals 10 bye
4 0
3 years ago
Right angled triangle calc: find c, a=38, b=22.99999
tekilochka [14]
A²+b²=c²
38²+22.99999²=c²
1,444+528.999540001=c²
1,972.9995400001=c²
\sqrt{1,972.9995400001}=c
44.418459451=c
8 0
3 years ago
Geometry peculiar pool
saw5 [17]

Answer:

hi.

Step-by-step explanation:

download photo math

5 0
2 years ago
Identify the graph of y=2^x+3
Mila [183]

could you show me a picture so maybe i can answer it please

7 0
3 years ago
How do u get this?? I know the answer but then I don't know why they shuld divide by 2 I will mark the person who explains wit p
Greeley [361]

Answer:

10.89

Step-by-step explanation:

Circle:

C = TTD

C = TT(6.6)

C = 20.73451151

C = 20.73

Triangle:

A = bh/2

A = 6.6(3.3)/2        6.6/2=3.3

A = 21.78/2

A = 10.89

Shaded Region = 10.89

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Y=x^2+3x-7 y-5x+8=0 how many solutions are there
    12·1 answer
  • Can someone please help me
    13·1 answer
  • In a right triangle the length of a hypotenuse is 6 and the length of one leg is 5. Find the length of the other leg,
    12·2 answers
  • GEOMETRY HELP PLEASE?!?!
    11·2 answers
  • Given g(x)= 3x−4, solve for x when g(x) =5.
    15·1 answer
  • The question is down below. <br> AB=
    15·1 answer
  • An 8 pack of Gatorade costs $4.98, what is the unit rate for each Gatorade bottle rounded to the nearest cent
    13·1 answer
  • Welder A charges $300 for every 4 hours of labor. Welder B charges $240 for every 3 hours of labor. Which welder offers a better
    5·2 answers
  • Can someone help me please​
    11·1 answer
  • Plumber 1 charges $50 per hour plus a flat fee of $20.
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!