1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natalija [7]
3 years ago
7

HELP If 90 containers of candy hearts cost $2.70, what is the constant of proportionality

Mathematics
2 answers:
erma4kov [3.2K]3 years ago
5 0

Answer: 0.03$ per container or 3 cents per container.

Step-by-step explanation: 2.70/90=0.03.

dalvyx [7]3 years ago
4 0

Answer:

It's either 0.03 or 2.70

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Rita paid for a $2.95 sandwich and a
Arlecino [84]
Lunch cost $4.14 and she got $5.86
4 0
2 years ago
Please help me I highlighted the ones I need help with. Thank you❤️
Ronch [10]

Answer:

40. alternate exterior angles

41. Corresponding angles

42. 72 degrees

43. 108

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Ok plz help again. plzz
iris [78.8K]

Answer:

10: yes

-6: no

5: yes

-10: no

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Luis makes $23.10 per hour at his job for the first 40 hours he works each week. if he works more than 40 hours, then luis makes
Studentka2010 [4]
The answer is $1593.90
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me ! Please I’m trying to get pass this !
Vikentia [17]

Answer:

∠2 = 35°

Step-by-step explanation:

∠4 and ∠2 are Alternate Interior Angles. This means that they will be congruent. As we know that ∠4 = 35°, ∠2 must also be 35°

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Marcia studied for 7/8 of an hour. Thomas studied for 1/2 of an hour. How much longer did marcia study thatn Thomas
    15·1 answer
  • At a New Car Dealership a particular model comes in 4 trims levels, 5 different colors, and 3 different interiors. How many diff
    7·1 answer
  • G Am<br> 22<br> 10<br> 122<br> 19<br> 3<br> 34<br> Function in standard form
    12·1 answer
  • The ratio of bananas to peaches in a fruit basket is 4 to 1. If there are 4 peaches in the fruit basket then how many bananas an
    8·2 answers
  • If 5 gallons of gas cost $17.50, what is the unit price of the gas
    5·2 answers
  • A right triangle has one leg with a length of 48 and a hypotenuse with a length of 80. What is the length of the other leg?
    6·1 answer
  • Pls heeelp i dont want to fail
    11·2 answers
  • The circumference of a circle is 177 ft. Find its diameter, in feet.
    6·1 answer
  • Round 3.456 to the nearest hundredth. <br> 3<br> 3.45<br> 3.46<br> 3.5
    13·2 answers
  • Please help me out if you can!!
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!