Answer:
depreciation rate per unit $0.34
Explanation:
To calculate the depreciation cost per unit we divide the amount subject to depreciation by the estimated untis production over its useful life:
depreciable amount:
$41,000 - $3,600 = $ 37,400
depreciation rate:
$37,400 / 110,000 units = $0.34
Answer:
c. $500,000.
Explanation:
Market Corporation has a basis in the land of $500,000.
We are told in the question that ''Market Corporation completely liquidates Subsidiary Corporation, receiving land with a $400,000 adjusted basis and a $500,000 Fair Market Value''
In the event of liquidation the value of an asset is no longer its carrying amount or book value but rather the amount at which the asset can be disposed which is the fair market value.
Globalization affects all lives across the world with the world being completely connected by it. All of the points given here are valid.
Explanation:
Due to a globalized economy we are able to -
-Buy clothes and items from across the world and get them shipped to us. We also are able to buy things made in different parts of the world.
- The communication between the whole world is now clicks away from each other
- The websites we use are created in other countries sometimes.
-The businesses in one's own country are often foreign businesses.
All of these are things that are happening due to globalization as the world has become completely interconnected and interdependent.
Answer:
$24,000
Explanation:
Since in the question it is provided that there is a sale value of the videos to its customers i.e. $24,000 also the collection is of $22,000 and the remaining balance i.e. $2,000 is expected to collect in Jan 2020
Based on the above information, the revenue should be reported on the income statement at the $24,000 as this amount represent the sale value of the videos to its customers and hence, the same is to be considered
Hence, 24,000 would be reported as a revenue in the income statement