1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rufina [12.5K]
3 years ago
13

How do you solve this

Mathematics
1 answer:
beks73 [17]3 years ago
4 0

Answer:

In all x keep the value of x 5 then the answer can get.

You might be interested in
Hamburger meat is $2.19 per pound. A box of spaghetti noodles is $0.79.
Karo-lina-s [1.5K]

Answer:

(2.19 x 4) + (0.79 x 3)

Step-by-step explanation:

ok so u hv to take 2.19 and multiply it by four. Then take 0.79 and multiply it by three.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the vectors T, N, and B at the given point. r(t) = < t^2, 2/3t^3, t >, (1, 2/3 ,1)
maxonik [38]

Answer with Step-by-step explanation:

We are given that

r(t)=< t^2,\frac{2}{3}t^3,t >

We have to find T,N and B at the given point t > (1,2/3,1)

r'(t)=

\mid r'(t) \mid=\sqrt{(2t)^2+(2t^2)^2+1}=\sqrt{(2t^2+1)^2}=2t^2+1

T(t)=\frac{r'(t)}{\mid r'(t)\mid}=\frac{}{2t^2+1}

Now, substitute t=1

T(1)=\frac{}{2+1}=\frac{1}{3}

T'(t)=\frac{-4t}{(2t^2+1)^2} +\frac{1}{2t^2+1}

T'(1)=-\frac{4}{9}+\frac{1}{3}

T'(1)=\frac{1}{9}=

\mid T'(1)\mid=\sqrt{(\frac{-2}{9})^2+(\frac{4}{9})^2+(\frac{-4}{9})^2}=\sqrt{\frac{36}{81}}=\frac{2}{3}

N(1)=\frac{T'(1)}{\mid T'(1)\mid}

N(1)=\frac{}{\frac{2}{3}}=

N(1)=

B(1)=T(1)\times N(1)

B(1)=\begin{vmatrix}i&j&k\\\frac{2}{3}&\frac{2}{3}&\frac{1}{3}\\\frac{-1}{3}&\frac{2}{3}&\frac{-2}{3}\end{vmatrix}

B(1)=i(\frac{-4}{9}-\frac{2}{9})-j(\frac{-4}{9}+\frac{1}{3})+k(\frac{4}{9}+\frac{2}{9})

B(1)=-\frac{2}{3}i+\frac{1}{3}j+\frac{2}{3}k

B(1)=\frac{1}{3}

5 0
3 years ago
Dad gave Tyler and Emily the same amount of pocket money Emily bought a t shirt for $41 and she had $6 left how much money did d
Lady_Fox [76]

Answer:

Dad gave Tyler $47.

Step-by-step explanation:

You add the money that Emily had left and the cost of the t-shirt.

41+6= 17

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A robot moving forward at a constant speed takes 2.5 hours to travel 1 kilometer. Moving forward at this same constant speed, it
makvit [3.9K]

Answer:

The length of the hallway is 10 m.

Step-by-step explanation:

Given:

Time taken to cover 1 km = 2.5 hours

Distance covered in 2.5 hours = 1 km

Therefore, speed of robot = \frac{\textrm{Distance}}{\textrm{TIme}}=\frac{1}{2.5}=0.4\ km/h

Now, speed is constant.

Now, time taken to cover the length of hallway = 90 s

Speed of the robot = 0.4 km/h

Converting 0.4 km/h to m/s, we multiply by the factor \frac{5}{18}. This gives,

0.4\times \frac{5}{18}=\frac{1}{9}\ m/s

Now, distance of the hallway is equal to the product of speed and time. So,

Distance of hallway = Speed \times Time

Distance of hallway = \frac{1}{9}\times 90=\frac{90}{9}=10\ m

Therefore, the length of the hallway is 10 m.

5 0
3 years ago
HELP me look at pics
Setler [38]
M+n+3+m+n+4
=3m+2n+7

answer
C. 3m+2n+7
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Create an expression equivalent to 2 (3x =1) 3x+4 using the least number of terms
    8·1 answer
  • Which of these has the same answer as the problem in the box? [3 + 4 +5]
    8·2 answers
  • What is the difference between composition and decomposition? Can you use them to find the area of a polygon?
    12·1 answer
  • The inequality 7 x 8 is equivalent to
    6·2 answers
  • Determine the equation of the directrix of r = 26.4/4 + 4.4 cos(theta) A. x = -6 B. y = 6 C. x = 6
    11·2 answers
  • Riley and Rhoda plan to buy several bags of dog food and a dog collar. Each bag of dog food costs $7, and the dog collar cost $5
    11·1 answer
  • What is the answer to this math question?
    8·2 answers
  • A box of rice costs $2.99 for 62 oz. What is the unit cost for 1 oz?
    11·2 answers
  • Three apples have a mean (average) mass of 100 grams.
    9·2 answers
  • Which is the correct way to write $450.05 in words on a check?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!