1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
anygoal [31]
3 years ago
12

AA I NEED HELP FAST PLEASE 4(p – 6)

Mathematics
1 answer:
Tcecarenko [31]3 years ago
5 0

Answer:

4p-24

Step-by-step explanation:

First, you need to use the distributive property, then you get 4p-24.

Was this the answer you were looking for?

You might be interested in
In how many distinct ways can the 11 letters in engineering be arranged
SVEN [57.7K]
The answer is >>> 4 989 600
6 0
3 years ago
A robot’s height is 3 meters 40 centimeters. How tall is the robot in millimeters?
SSSSS [86.1K]

Answer:

3400

Step-by-step explanation:

if you add it all up in cm, which is 340cm then divide by 10 you get 3400.

8 0
3 years ago
Factor out completly: 6x^2y − 3xy − 24xy^2 + 12y^2
Crank
<h3>I'll teach you how to factor 6x^2y − 3xy − 24xy^2 + 12y^2</h3>

---------------------------------------------------------------------

6x^2y − 3xy − 24xy^2 + 12y^2

Apply exponent rule:

6x^2y-3xy-24xyy+12yy

Rewrite 12 as 4*3

Rewrite -24 as 8*3

Rewrite 6 as 2*3

2*3x^2y-3xy+8*3xyy+4*3yy

Factor out common term 3y:

3y(2x^2-x-8xy+4y)

Factor 2x^2-x-8xy+4y:

3y(2x-1)(x-4y)

Your Answer Is 3y(2x-1)(x-4y)

plz mark me as brainliest if this helped :)

8 0
3 years ago
$420 for 15 tickets how do i solve this?
VashaNatasha [74]
If the question is what I think it is, then it's simple. All you need to do is divide 420 by 15; and you'll get the answer: 28.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Rate and unit rate for 7.96 for 5 pounds
motikmotik
Just divide the price by the amount bought.
7.96÷5
Which equals 1.592. So round that to 1.59.
The unit price is $1.58 per pound.
Hope I helped!
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Austin collects rare Pokémon cards. He currently has 42 cards in his collection. His parents buy him 3 rare cards every year on
    7·2 answers
  • What is the value of this expression?<br> 49 - (11 – 4)
    8·2 answers
  • Plzzzzz help will give brainliest to right answer!!
    6·1 answer
  • What is the meaning of mathematics ​
    9·1 answer
  • If a city has 159 murders a year what dors that averahe in a week
    15·1 answer
  • Solve this problem please :)
    12·1 answer
  • Nick has 2 cars car A uses petrol car b uses desiel
    7·2 answers
  • Jessica and Maria got to the supermarket to buy fruit. Jessica
    12·1 answer
  • Estimate the total number of hairs on your head. To calculate your estimate, you must make assumptions
    8·1 answer
  • Which pairs of angles are alternate interior angles? Select all that apply.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!