1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
KATRIN_1 [288]
3 years ago
12

2x^{3}+30xx^{2} +72x=0 solve using zero product property

Mathematics
1 answer:
Goshia [24]3 years ago
8 0

Answer:

Values of x are: x=0 or x=-3 or x=-12

Step-by-step explanation:

The equation given to solve using zero product property is 2x^3+30x^2+72x=0

Zero property rule states that if ab=0 then a=0 or b=0

Taking x common from the equation:

2x^3+30x^2+72x=0\\x(2x^2+30x+72)=0\\

Applying zero product rule

x(2x^2+30x+72)=0\\x=0 \ or \ 2x^2+30x+72=0

Now, solving 2x^2+30x+72=0

Using quadratic formula to find value of x

$x=\frac{-b\pm\sqrt{b^2-4ac}}{2a}$

Putting values

$x=\frac{-30\pm\sqrt{(30)^2-4(2)(72)}}{2(2)}$\\$x=\frac{-30\pm\sqrt{324}}{4}$\\$x=\frac{-30\pm18}{4}$\\$x=\frac{-30+18}{4} \ or \ x=\frac{-30-18}{4}$  \\x=-3 \ or \ x=-12

So, Values of x are: x=0 or x=-3 or x=-12

You might be interested in
True or false? Brainlest of explanation
nalin [4]

Answer:c and d

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Last month you went on three hikes. One hike was 2 ¾ miles long, one was 1 ½ miles long, and the other was 3 ⅜ miles long. In de
kap26 [50]
I'm not really a big fraction type person, but I'm sure it's 7.625
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Mona wants to buy carpet for a floor in her house.
Gnesinka [82]
What are the prices?
7 0
2 years ago
A piano teacher gives lessons that are each Three-fourths hour long. How many piano lessons can the teacher fit into a 12-hour w
tino4ka555 [31]

Answer:

16 lessons

Step-by-step explanation:

12 divided by .75 = 16

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
A clothes shop has some special offers. T-shirts are buy one get one free and jumpers are 3 for 2. The normal price of a T-shirt
MAXImum [283]

Answer:

£17.20

Step-by-step explanation:

A clothes shop has some special offers. ?

The normal price of a T-shirt is £7.40 The normal price of a jumper is £9.80.

T-shirts are buy one get one free Jumpers are 3 for 2.

How much does it cost to get 5 jumpers and 2 T-shirts using this offer as appropriate?

The cost of 2 T-shirts since it is a buy 1 get 1 free => £7.40

The cost of 5 jumpers =

You buy 3 Jumpers ,you get 2 jumpers free => £9.80

The total cost = £7.40 + £9.80

= £17.20

4 0
2 years ago
Other questions:
  • 2.96 as a mixed number or fraction in simplest form
    12·2 answers
  • Ejay bought a pack of peanut bars from the neighborhood store. He ate 3 of the cont of the contents immediately. He gave 20 piec
    5·1 answer
  • Kate wants to post three parcels each parcel costs ?1.20 to post how much change should she get from a ?10 note
    13·1 answer
  • find the area of the regular decagon if the apothem is 5 inches and a side is 3.2 inches. Round to the nearest whole number
    9·1 answer
  • suppose that you are headed toward a plateau 80 meters high. if the angle of elevation to the top of the plateau is 35 degree, h
    11·1 answer
  • What are four consecutive odd integers with the sum of 232
    11·1 answer
  • A 2-gallon jug of water costs $8.24. What is the price per quart?
    13·1 answer
  • HELP ME PLS :(
    6·2 answers
  • The front and back sides are both triangles, explain why you arent going to divide the base x height by 2.
    11·2 answers
  • Hey~<br> Please help me figure out this question..I’ll give ya a bonus if you explain ;p
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!