1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Jet001 [13]
2 years ago
9

Aaliyah is starting her own lawn mowing business. Aaliyah has calculated that she needs to earn $721 per week to support her fam

ily. If she knows she will only be able to work 70 hours per week, what is the minimum amount of dollars per hour that she will need to charge her customers?
Mathematics
2 answers:
Alja [10]2 years ago
7 0

Answer:

10.30$

Step-by-step explanation:

721/70=10.30

Elan Coil [88]2 years ago
3 0
10.30 an hour is the answer
You might be interested in
3a+a+2a-5a? <br><br><br> Can someone give me the answer please? <br><br> Ty
Shkiper50 [21]

Answer:

a

Step-by-step explanation:

=3a + a + 2a - 5a

=4a - 3a

= a

hope it helps u tate!

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
How many inches are in 8.5 feet (show work please thank you you)
GalinKa [24]
8.5 feet(12 inches per foot)= 102 inches total
There are 102 inches in 8.5 feet
7 0
3 years ago
Which description does NOT guarantee that a quadrilateral is a square?
Ivahew [28]
Let's go through the choices one by one

------------------------------------------
Choice A

If all sides are congruent, then this figure is a rhombus (by definition). If all angles are congruent, then we have a rectangle. Combine the properties of a rhombus with the properties of a rectangle and we have a square.

In terms of "algebra", you can think
rhombus+rectangle = square

Or you can draw out a venn diagram. One circle represents the set of all rhombuses; another circle represents the set of all rectangles. The overlapping region is the set of all squares. The overlapping region is inside both circles at the same time.

So we can rule out choice A. This guarantees we have a square when we want something that isn't a guarantee.

------------------------------------------
Choice B

If we had a parallelogram with perpendicular diagonals, then we can prove that we have a rhombus (all four sides congruent). However, we don't know anything about the four angles of this parallelogram. Are they congruent? We don't know. So we can't prove this figure is a rectangle. The best we can say is that it's a rhombus. It may or may not be a rectangle. There isn't enough info about the rectangle & square part.

This is why choice B is the answer. We have some info, but not enough to be guaranteed everytime.

------------------------------------------
Choice C

This is a repeat of choice A. Having "all right angles" is the same as saying "all angles congruent". This is because "right angle" is the same as saying "90 degrees". So we can rule out choice C for identical reasons as we did with choice A.

------------------------------------------
Choice D

As mentioned before in choice A, if we know that a quadrilateral is a rectangle and a rhombus at the same time, then the figure is also a square. This is always true, so we are guaranteed to have a square. We can cross choice D off the list.

------------------------------------------

Once again, the final answer is choice B


3 0
3 years ago
You work at a flower shop designing bouquets. You need to create bouquets of roses and calla lilies for a wedding. Calla lilies
Ierofanga [76]
64x2.40 = 153.6
64x1.90 = 121.6

add 153.6 to 121.6

275.2
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write a mathematical sentence for the inequality twice the difference of a number and seven is less than or equal to forty
Illusion [34]

2x +   7\leqslant 40
Sounds like that to me but that is symbolically showing of that's what your teacher means as mathematical sentence
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the graph of the equation 4x – 5y = 15? A. B. C. D.
    14·1 answer
  • What is the unit rate for 5 pounds of lunch meat for $42.50?A. $5.31 per poundB. $6.50 per poundC. $7.25 per poundD. $8.50 per p
    7·2 answers
  • The sum of three consecutive terms in an arithmetic sequence is 27, and their product is 585. find the three terms.
    12·1 answer
  • After a baseball game, both the winning and losing teams went to the same fast food restaurant. The winning team bought 24 hambu
    9·1 answer
  • One angle of an isosceles triangle measures 120°. Which other angles could be in that
    12·1 answer
  • Find the slope <br> Plz help
    10·1 answer
  • If A=60 and B=60, then find the value of tanA(A+B) = tanA + tanA/1- tanA .tanB​
    8·1 answer
  • Help me please!!! 100 points
    6·1 answer
  • I need help please!! Can someone help me please
    11·1 answer
  • What is the sum of the fractions? Use the number line and equivalent fractions to help find the answer.
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!