1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
const2013 [10]
2 years ago
9

(06.04)

Mathematics
2 answers:
otez555 [7]2 years ago
8 0

Answer:

5x/3y2

Step-by-step explanation:

kifflom [539]2 years ago
3 0

Answer:

1/3

Step-by-step explanation:

(4x+1)/(3y^2)

(4*2+1)/(3*3^2)

(9)/(3*9)

(9)/(27)

(1)/(3)

Hope that this helps! Have a good day and good luck!

You might be interested in
A soccer team sold raffle tickets to raise money for the upcoming season. They sold three different types of tickets: premium fo
lesya692 [45]

Answer:

45 premium tickets were sold

Step-by-step explanation:

p = premium

d = deluxe

r = regular

p+d+r = 273

6p+4d + 2r = 836

118+d = r

Replace r with 118+d

p+d+118+d = 273

p +2d = 273-118

p+2d = 155

6p+4d + 2(118+d) = 836

6p+4d + 236+2d = 836

6p +6d = 836-236

6p + 6d = 600

Divide by 6

p+d = 100

d = 100-p

Replace d in p +2d= 155

p +2(100-p) = 155

p+200-2p = 155

-p = 155-200

-p =-45

p =45

45 premium tickets were sold

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Kyle Eunice has 78 blocks. She stacked it in such a way that the topmost row has one block, the row below it has two blocks, and
myrzilka [38]

Answer:

12

Step-by-step explanation:

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

1+2+3+4+5+6+7+8+9+10+11+12=78

6 0
2 years ago
At a local store you find the following prices listed:
Softa [21]
Hello!

Find the cost of each individual item.

1.28 / 2 = 0.64

Each roll of tape costs $0.64.

0.87 / 3 = 0.29

Each notebook costs $0.29.

Each highlighter costs $1.59.

1.98 / 2 = 0.99

Each pen costs $0.99.

One roll of tape is $0.64, two notepads are $0.58 two highlighters cost $3.18, two pens are 1.98.

Add them up: .

0.64 + 0.58 + 3.18 + 1.98 = 6.38

ANSWER:

You would pay B. $6.38.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
4/16+12/16=how to figure out this problems
sesenic [268]
You add the numerators and keep it over the denominator. 4/16 plus 12/16 is 16/16 and when the same number is the denominator and numerator at the same time, its 1

1 
3 0
3 years ago
What is the slope of a line parallel to the line with equation y = 5x – 2
BARSIC [14]

Answer:

A:5

Step-by-step explanation:

if it asks for parallel it will always be the same slope

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Erin wants to measure the length of a pond. She measured 15 yd from point Y to point Z and 17 yd from point X to point Z. What i
    15·1 answer
  • Using traditional methods, it takes 11.7 hours to receive a basic flying license. A new license training method using Computer A
    6·1 answer
  • Find f(-3) if f(x)=x^2
    12·2 answers
  • Mr. Alvarez wants to make a gate that is three feet wide and five feet high. He needs to cut a board to nail across the diagonal
    11·1 answer
  • I think the answer is 38 but i’m not sure.
    11·1 answer
  • Pentagon uvwxy is similar to pentagon jklmn. what is the length of xy?
    12·1 answer
  • Find the general solution of the differential equation y'(t)=7y-6
    6·1 answer
  • What is the value of the expression?
    15·1 answer
  • You’re working at a theater where you are evaluating attendance at several events. From the first event to the second event, att
    8·1 answer
  • Joni has a circular
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!