Answer:
25 cents/ounce
Step-by-step explanation:
The unit rate means how much is one of the thing you are working with. In this case, the unit rate of a pint (16 ounces) is how much just one ounce will cost. So divide $3.93 by 16
$3.93/16 = $0.245625
Since we're working with money, round to the nearest hundredth
Unit rate is $0.25 per ounce, or 25 cents per ounce
A straight line is = to 180 degrees (straight angle) so the formula would be
X+89=180
subtract the 89 from both sides and you get x=91
so the other angle is 91 degrees
To add/subtract fractions you need to have a common denominator...
(2/2)(4n/15)+(5/5)(n/6)
8n/30+5n/30
(8n+5n)/30
13n/30
Answer:
216 people
Step-by-step explanation:
Given:
2.5 feet² is occupied by 1 person
Dimension of room = 216 in × 360 in
Required:
No. of people that would occupy the room
SOLUTION:
Step 1:
Convert the dimensions of the room from in to ft
Note: 1 foot = 12 inches
216 inches = 
360 inches = 
Step 2: calculate area of the room.
Area of the room = 30*18 = 540 ft²
Step 3: calculate the no. of people the room will contain.
2.5 ft² will contain one person
Therefore, 540 ft² will contain: 
Answer:
Subsets of the given set = 32
Proper subset of the given set = 31
Step-by-step explanation:
Given set is {18, 8, 14, 9, 6} having 5 elements.
We know number of subsets of a set having n elements are represented by

where n is the number of elements in the set.
Therefore, subsets of the given set = 
= 32
Since original set itself is a subset of its own, is not a proper subset.
Therefore, proper subset of a set = 
= 
= 32 - 1
= 31