I think the answer you are looking for is 28.
7/8 multiplied by 32 gives you 28.
1 quart = 2 pints.
This means a 4 pint container is 2 quarts.
To find the price for 1 quart divide the price by 2:
12.04 / 2 = $6.02 per quart.
Answer:
43.4
Step-by-step explanation:
You will need to use the phythagoream therom, which is a² + b² = c². Plug the values in for the variables to get 7² + b² = 44², (c would equal the hypothenuse because the hypothenuse is the longest side of the triangle.) Square the values to get 49 + b² = 1936. Subtract 49 from both sides to get b² = 1887, then take the square root of both sides to get b = 43.4 (rounded to the nearest tenth.)
I am really sorry if I'm wrong, but have a good day/night! :)
The answer is 1 whole and 1 /18. Hope this helps!