Answer:
X = 60° (corresponding angles are equal )
DONT GO TO LINK ITS DANGEROUS ⚠️
Answer:
Cash Saver has the best price $13.44 per pound
Step-by-step explanation:
Lets work in oz.
PW sells 10 oz for 8.50 so 8.50/10 = 85 cents per ounce
CS sells 8 oz for 6.75 so 6.75/8 = .84 cents per ounce
Remember 16 oz in a pound
In an arithmetic series, the value of the nth term is calculated using the equation,
an = ao + (n - 1)(d)
where an and ao are the nth and the 1st term, respectively. d is the common difference, and n is the number of terms.
In the given, an = 48, a0 = 93, d = -5 and n is unknown. Substituting the known values,
48 = 93 + (n - 1)(-5)
The value of n from the equation is 10. Thus, the answer is the last choice.