1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
guajiro [1.7K]
3 years ago
9

What is a exponent please don’t use the internet and don’t give me a wrong answer

Mathematics
2 answers:
My name is Ann [436]3 years ago
7 0

Answer:

An exponent can be any small number, which is almost always in the top write corner of a whole number.

Step-by-step explanation:

For example, 4(6). the 6 would be in the top right corner. This is an easier way of writing 4x4x4x4x4x4.

Wittaler [7]3 years ago
4 0

In math an exponent is what is used to express what a number is being "raised" to. For example x^{2}  has an exponent of 2 so that means that x is actually x multiplied by x. It is an easier way of writing math when you need to multiply by the same number. Another example could be 2^{5}. This is saying 2 to the fifth power which is just

2 x 2 x 2 x 2 x 2 but having an exponent makes it easier to write in a math problem than multiplying two by two five consecutive times.

Hope this helps :)

You might be interested in
Factorize :- <br>3( a - b )² - 10( a - b) +8<br>( Plzzz show in detail )​
IgorC [24]

Step-by-step explanation:

the answer in the picture that i sent

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Justify each step of this inequality by stating the property that was used to get to each step.
Allushta [10]

Answer:

Step-by-step explanation:

step 1 simplified like terms -11k +3k =8k

step 2 incorrect should be -4k -20 on the left side distributive property

step 3 added 8k to each side

step 4 added 20 to each side

step 5 divided each side by 4

6 0
2 years ago
I need to solve this expression
insens350 [35]
Hello,

(-9)⁴= (-9).(-9).(-9).(-9)= 81.81 = 6561
6 0
3 years ago
Brody bought 17 chicken wings for $37.40. What's the unit cost of one wing?
lana [24]

<u>2.2</u>

Question:

Brody bought 17 chicken wings for $37.40. What's the unit cost of one wing?

Solution given:

17 chicken wings = $37.40

1chicken wings =$37.40/17*1=$2.2

<u>2</u><u>.</u><u>2</u>

7 0
2 years ago
What is the length of the leg in a right triangle whose hypotenuse is 13 and other leg is 12.
Talja [164]
It is 5 because you have to do 12 squared minus 13 squared and then square root that which equals 5

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How much is 5 divided by 3/10?
    7·2 answers
  • Kim bought 24 apples at the market. She put 4 apples into each of 4 drawers in her kitchen. She gave the rest of them to her fri
    13·2 answers
  • Factorise fully the following expression <br> 6x-10
    14·1 answer
  • SecФ=2 what does Ф= in degrees and in degrees
    7·2 answers
  • Veronica's weekly salary at Fry's is $579.25. What is her annual salary?
    6·2 answers
  • A driver stopped to purchase 27 gallons of gas and paid $62.10. What is the unit rate for gas?
    10·2 answers
  • A store sells a package of 25 trading cards for 5.25. What is the cost of one trading card
    6·2 answers
  • On your 18th birthday you receive your first credit card (WOO HOO!!). You decide to go all out and charge a $3000 vacation on it
    12·1 answer
  • Solve for r. 1,2r-3=3(4-3,2r)
    12·1 answer
  • Explain the difference between an inequality with OR and an inequality with AND.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!