1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mojhsa [17]
3 years ago
11

En una colecta de alimentos no perecibles, lo reunido se clasifica y se ubica en diferentes cajas. En la sección de legumbres ti

enen paquetes de 2,5 kg, 3/4 kg, 1 kg y 7/2 kg, uno de cada uno. ¿Cuántos kilogramos de legumbres se han reunido en total
Mathematics
1 answer:
Klio2033 [76]3 years ago
8 0
4929282828299/829291$
You might be interested in
What is the difference in length between the longest and shortest pieces of ribbon?
jasenka [17]

Answer: B

Step-by-step explanation: have a great day pls brainliest

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Nora and Eli are making homemade spring rolls for a party. Nora can make 8 spring rolls in 10 minutes. Eli can make 10 spring ro
devlian [24]
Eli will finish first.

Use 8/10 and 10/12. This represents how many spring rolls over how many minutes. Make your equations like this: 8/10 = 40/x and 10/12 = 40/x. Find x, which will give you the minutes it takes them to make 40 rolls.

You get x = 50 for the first one and x = 48 for the second. Nora makes 40 rolls  in 50 minutes, and Eli makes 40 rolls in 48 minutes. Eli is faster. 

Hope this helped! Please mark me brainliest!
4 0
3 years ago
3х + бх = ух<br> What I the answer
Dominik [7]

Answer:

dy=9-y

dx=x

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
PICKING BRIANLIEST FOR THE CORRECT ANSWER!!!!!!!!!!!
irga5000 [103]
Im pretty sure you put the wrong picture. The slope isn't negative and there is no point O,A, or B.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jasmine is buying beans. She bought r pounds of red beans that cost $2 per pound and b pounds of
horsena [70]

Answer:

A and B (2r and 7b)

Step-by-step explanation:

If she has black beans that cost $7 per pound the expression should be 7b. Hope this helps! Lmk if you have any more questions.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Which equation below would be parallel to the line y-2x=8?
    8·1 answer
  • Ray feeds his dog 0.12 kilogram of dry dog food each day. He wants to buy the smallest bag that has enough food to feed his dog
    6·1 answer
  • Solve the following system of equations graphically. <br> 2x -y = -1<br> x + y = -2
    5·1 answer
  • Appreciate the support!
    11·1 answer
  • Eli left his house one afternoon to study at the library. The graph shows his distance, in miles, away from his house as a funct
    9·1 answer
  • Solve the equation for x.
    8·1 answer
  • 5. Let f(x) = 5x + 7 and g(x) = x – 1. Find f(g(x)).
    6·1 answer
  • What is the slope of the function?<br> 1<br> 4<br> N-<br> 2<br> 4
    5·1 answer
  • In ΔDEF, the measure of ∠F=90°, the measure of ∠D=62°, and FD = 3.5 feet. Find the length of DE to the nearest tenth of a foot.
    15·2 answers
  • If p(x)=3x+1, what is the value of p(-2) ? *
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!