1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
o-na [289]
3 years ago
9

If I saved $15.00 off a coat that originally cost $25.00, what percent did I save?

Mathematics
1 answer:
Vilka [71]3 years ago
7 0

Answer: 60%

Step-by-step explanation:

if the coat is 25 dollars, 10% of the coat is 2.50

15 dollars /2.5=6

you saved 60 percent

You might be interested in
PLS ANSWER ASAP WILL MARK BRAINLIEST!!
elixir [45]

Answer:

Below in bold.

Step-by-step explanation:

As its direct variation the graph is a straight line and passes through the origin (0,0) and the slope (y/x) is a constant.

The  fraction (y/x) for any point will be a constant.

The fraction for (6, 4)  is 4/6 = 2/3.

So also on the line we have:

(-9, -6)  (because  -6/-9 = 2/3).

and (3, 2).

8 0
2 years ago
Six less than 4 times a number​
Darina [25.2K]

Answer:

4x-6

Step-by-step explanation:

Six less than four times a number is four times x because times is multiplying and then subtracting six because less means minus (subtraction)

6 0
3 years ago
21 lbs of potatoes cost $231. How much would 28 lbs cost?
bija089 [108]

Answer:

$308

Step-by-step explanation:

First, you have to find out how much it costs per pound, so you would divide 231 by 21. each pound of potatoes costs $11. so 11 x 28 would make it $308.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
14. There are 11 boys and 10 girls in a classroom. A teacher chooses a student at random and puts that student
lutik1710 [3]

Answer:

here

Step-by-step explanation:

https://www.rcboe.org/cms/lib/GA01903614/Centricity/Domain/1351/21.2%20permutations%20and%20probability.pdf

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
First one please thanksssa
serious [3.7K]

In order to find this, we need to count exactly how many times each of them blinks within 60 seconds. Then, we find which numbers are the same.

4, 8, 12, 16, 20, 24, 28, 32, 36, 40, 44, 48, 52, 56, 60

6, 12, 18, 24, 30, 36, 42, 48, 54, 60

Now, I will bold the numbers that are the same.

4, 8, 12, 16, 20, 24, 28, 32, 36, 40, 44, 48, 52, 56, 60

6, 12, 18, 24, 30, 36, 42, 48, 54, 60

Now, we have our answer.

Answer: The two neon lights will blink on the 12, 24, 36, 48, and 60 second marks.

Hope I helped!

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Log(x+3/10)+logx+1=0
    15·1 answer
  • What is the midpoint of (-3, 4) and (-6, -1)
    12·1 answer
  • Which expression results in a product that is rational?
    5·1 answer
  • Evaluate ∫ e3x dx. ExplAin answers please
    11·1 answer
  • PLZ HELP ASAP PLZ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    9·1 answer
  • Fields Billy is driving to see his grandmother along they have to drive 866 miles if they have gone 269 miles so far how much fa
    11·1 answer
  • If 5 gallons of gas cost $17.50, what is the unit price of the gas
    5·2 answers
  • Solve the following formula for the indicated variable.<br> – 5x – 3y = 13: solve for y.
    15·1 answer
  • 4.2 + 3.5 + 0.5 + 4.0​
    14·2 answers
  • Help me please and thank you
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!