1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dusya [7]
3 years ago
12

The Wilson family spend $600 per month on groceries for their family.if this is 15% of their monthly budget, then what is their

monthly budget?
Mathematics
1 answer:
Alex_Xolod [135]3 years ago
8 0

Answer:

90

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Someone please help me will give BRAILIEST!!!!
andre [41]
Answer: Choice A) $4500.33

---------------------------------------------------------------------

Explanation:

The formula you'll use is
F = P*(1+r)^t

where
F = final amount
P = initial amount
r = growth rate (in decimal form)
t = time in years

In this case,
F = unknown (this is what we're trying to figure out)
P = 3046 
r = 0.05 (since 5% = 5/100 = 0.05)
t = 8

Plug those three known values into the formula and evaluate

F = P*(1+r)^t
F = 3046*(1+0.05)^8
F = 3046*(1.05)^8
F = 3046*1.4774554
F = 4500.3291484
F = 4500.33 ... round to the nearest penny
4 0
3 years ago
PLEASE, 49 POINTS AVAILABLE I NEED HELP!<br><br><br> show your work/ explain
Sergio [31]

Answer:

Graph C

Step-by-step explanation:

y = .7x

For a direct variation, we know that the line has to go through the origin (0,0)

This eliminates graphs b and d.   We also know that the slope is .7

When x = 1, y = .7.  This eliminates graph a, because when x=1 y =1.  This leaves us graph c

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
2. What's the area of a circle with radius 18 units? A. 36? units2 B. 324? units2 C. 18? units2 D. 9? units2
e-lub [12.9K]

c. 18 is the answer you get

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sami purchased 5 comic books priced as shown.
kati45 [8]

Answer:

$19.23

Step-by-step explanation:

First, add the prices of all 5 comics together. That should equal $17.63. The tax is 9% so that would be 1.5867 or $1.60. In total, Sami paid $19.23.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Graph the function f(x) = x^3+2x^2-3
Ivan
You graph will look something like this :)

5 0
3 years ago
Other questions:
  • If f(x) = 6x - 4, what is f(x) when x = 8?
    13·2 answers
  • Find the circumference of circle P in terms of pi , P = 5ft
    11·2 answers
  • Find three consecutive integers such that the sum of the first, twice the second, and three times the third is ?76.
    13·1 answer
  • Construct a truth table for the disjunction A OR B OR C.
    10·1 answer
  • Mrs. fam bought 4 1/4 pounds of ham for $17. At rate,What is the cost of 1 pound of sliced ham?
    13·1 answer
  • PLS HELP BRAINLIEST
    13·1 answer
  • What is the scale factor of figure B to figure A
    7·1 answer
  • hi I'm Danica and it's sixth grade I would really like if you look over this problem and tell me the answer(sending it rn)!!!!!!
    15·1 answer
  • plsss help with these math questions i will give brainliest to the best and clear answer that has an explanation!!!
    11·1 answer
  • How can I anwers this
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!